fbpx
background

VPN Güvenli Mi?

Bitdefender Türkiye

4 Kasım 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
VPN Güvenli Mi?

Ağlarda çevrimiçi dolaşmak ayak izinizin çeşitli yerlerde görülmesine sebep olur. İnternet ortamında girdiğiniz sitelerde IP adresiniz görünür. Ağlarda gezerken ayak izinizin görünmemesi için çeşitli yollar denenir. Bunlardan biri de VPN aracılığı ile internette dolaşmaktır. VPN, farklı bir sunucu üzerinden konum bilginizi başka yerde göstererek sitelerde dolanmanıza imkan sağlar. VPN sayesinde siber saldırılara karşı korunaklı bir hale gelmeniz de kolaylaşır.

Bkz: IP ADRESİ NEDİR? IP ADRESİMİ ÖĞREN!

VPN nedir diye soracak olursanız, VPN internet kimliğinizi ve nerelerde gezdiğinizi gizler. Böylece 3. bir kişi sisteminize girmeye çalıştığında daha güvenli bir sistemle karşılaşır. Türkiye’de bir sunucudan internette gezinmenize rağmen Venezuela’nın bir kasabasında yaşıyormuş gibi görünürsünüz. IP adresi üzerinden iz sürülmesi gereken durumlarda da kimliği gizler.

İnternet sağlayıcıları güvenilir olsa da göz atma geçmişinin yasal ya da yasa dışı kişiler tarafından gözetlenmesi hoşunuza gitmeyebilir. IP adresinizden yaklaşık konum bilginize de ulaşılabilir olduğundan VPN ile bunu gizleyebilirsiniz. Özellikle ortak ağ kullanan biriyseniz bu durumda VPN’ye ihtiyaç duyabilirsiniz. İnternet trafiğinizin başkaları tarafından görünmemesi ve verilerinizin başkasının eline geçmesinin zorlaşması için de VPN kullanılabilir.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN bir çeşit maskeleme aracıdır. Girdiğiniz ağ sunucusunu uzak bir sunucu üzerinden yeniden yapılandırır ve bilgilerinizi gizlemenize yardımcı olur. Bir çeşit tünel görevi de gördüğünden 3. kişiler tarafından sisteminize müdahale edilmesini de zorlaştıracaktır. VPN sayesinde sizin tarafınızdan gönderilen akış, parola vs, gibi bilgileri anlaşılamaz bir hale getirir ve bu bilgilerin kullanılmasını imkansız kılar.

VPN hangi yollarla kimliğimi gizler diye düşünebilirsiniz. Bunun için çok farklı yöntemleri olmakla birlikte şu şekilde sağlayabilir;

IP adresinizi şifreler ya da yeni bir IP adresi verir. Yeni verdiği IP adresi farklı bir ülke ve konum olarak görünür. Bu sayede üçüncü kişiler tarafından gezindiğiniz siteler ve girdiğiniz bilgiler görünmez. İnternette rahatça gezinme imkanı bulursunuz.

Kayıtların şifrelenmesi yöntemi ile de bilgilerinizi güvenli bir şekilde tutar. Arama geçmişiniz ya da girdiğiniz veriler üçüncü kişiler tarafından çözümlenemez. Özellikle internet dolandırıcılığının engellenmesine de yardımcı olur.

Kimlik doğrulama sistemi ile üçüncü kişilerin siber saldırılarına maruz kalmanızı da engellemiş olur. VPN’ye giriş yaptığınızda şifre ya da cihazınıza gönderilen kodu girmenize imkan sağlar.

VPN’nin bu yöntemleri ve güvenlik önlemleri sayesinde tarama verileriniz dahi güvenli bir şekilde tutulur. VPN kullanmak istemiyorsanız tarama verilerinizi devamlı olarak silmek internet güvenliğinizin artmasını sağlayacaktır. İnternette çevrimiçi olduğunuzda VPN’nizi çalıştırın. Cihazınız VPN yerel ağına bağlandığında IP adresiniz değiştirilir ve bu şekilde güvenli olarak internette gezebilirsiniz. Kişisel verilerinizi korumak ve siber saldırılara karşı önlem almak için etkili bir VPN kullanabilirsiniz.

En İyi VPN
Güvenli bir şekilde internete girmenizi sağlayan çok sayıda seçenek vardır. Ancak bunlardan bazıları dünya çapında güvenlik açısından oldukça iyi olup kimliksiz bir şekilde internette dolaşmanıza da imkan sağlar. Bunlardan bazıları ücretli bazıları da ücretsiz VPN olup kimilerinin de ücretsiz deneme sürümleri vardır. En iyi VPN seçeneklerinden dilediğinizi ihtiyacınız ölçüsünde kullanabilirsiniz. Çok sayıda ülkede farklı sunucuları bulunan VPN seçeneklerini tercih ettiğiniz zaman hem internet hızınız yavaşlamaz hem de daha güvenli bir şekilde ağlarda dolaşabilirsiniz.

Bitdefender ürünlerini satın aldığınızda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Bitdefender VPN ile kimliksiz bir şekilde internette dolaşmanızı sağlayabilir.

Kullanıcı yorumlarını test etmeden kullanmamaya özen gösterin. Kimliğinizi gerektiği şekilde gizlemeyen ve güvenlik açığı fazla olan VPN’ler işinizi görmeyecektir.


Keşfet Önerilen İçerikler

Bizi Takip Et! Sosyal Medya


İlgili İçerikler