background
4 dakika

IP ADRESİ NEDİR? IP ADRESİMİ ÖĞREN!

Bitdefender Türkiye

30 Haziran 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
IP ADRESİ NEDİR? IP ADRESİMİ ÖĞREN!

Herkes internet kullanır ancak çok az sayıda kişinin aklına IP adresi nedir ve hemen IP Adresimi Öğren sorusu gelir. IP adresi, ondalıklı sayılardan ya da karakterlerden oluşan bir çeşit internet protokolüdür. Internet Protocol kelimelerinin kısaltması olan IP adresi ile cihazların konumlarının tanımlanabilmesi mümkündür.

Bir bakıma internet kullanan kişilerin ayak izidir. IP adresi herkese açık bir bilgidir. Farklı sosyal ağlardan yazıştığınız kişilerin bile IP adresini rahatlıkla bulabilirsiniz. Uygulama açıkken farklı komutları yazarak bir anda karşıdaki kişinin IP kimliği ele geçirerek nerde oturduğu bile tespit edilebiliyor. Aynı durum sizin için de geçerlidir. Farklı sosyal ağ ya da paylaşım sitelerinden birinde IP adresiniz başkasının eline geçebilir. Dolayısı ile de adres bilgilerinize ulaşılabilir. Ancak korkmayın, kişisel bilgilerinize ya da telefon numaranıza ulaşılması mümkün değildir.

İnternete akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarla bağlanıyorsanız IP adresiniz var demektir. Bu adres, cihazların konumunun tanımlanması için oluşturulmuştur. IP adresi iki bölümden oluşur. Bu adresin ilk 3 numarası ağ kimliğini yani hangi ağda olduğunuzu açıklar. IP adresindeki dördüncü sayı ise ana bilgisayar kimliği yani o ağdaki belirli bir cihazdır. Kısacası bu adresle birlikte cihazın tam olarak konum tespiti yapılır. Özellikle bilişim suçlarında sanığı bulmak için oldukça yardımcı olur.

IP sorgulaması yapılarak ağı kullanan cihazın; bulunduğu ülke, şehir, bölge, saat dilimi ve posta kodu bile tespit edilir. Özellikle resmi kurumlar tarafından gerektiğinde IP adresi ile çok sayıda sorgulama yapılabilir. Peki, bir ağda birden fazla cihaz kullanılırsa hepsinin IP adresi aynı mı olur? Bu durum oldukça nadir görülen bir olaydır. Bu çakışmanın olmaması için genelde IP adresini dağıtmak için Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) kullanılır. İnternet ağına yeni bir cihaz bağlandığı takdirde DHCP devreye girer ve IP havuzundan uygun adresi seçer.

IP Adresimi Öğren
Kullandığınız cihazdaki ayak izinizi yani IP adresinizi merak ediyorsanız bunu IP Adresimi Öğrenmek için farklı yollar vardır. Her cihaz için IP Adresi sorgulama ve IP Adresimi Öğren aynı yöntemle yapılmaz. IP Adresimi Öğrenme için bir çok araç ve program bulunurken IP Adresi Nedir içeriğimizden ip adresimi öğren! Aşağıdaki alan sizin ip adresiniz;

154.31.38.141

Android ve İOS yazılımlı cihazlarda farklı komutları yerine getirerek ya da telefonda ayarlar – ağ bağlantısı gibi sekmeleri kullanarak da bulabilirsiniz.
Bilgisayarınız Windows işletim sistemine sahipse komut istemini başlatıp Windows + R tuşlarına aynı anda bastıktan sonra açılan alana “CMD” yazıp “Enter” tuşuna basın. İpconfig komutunu girdikten sonra komut çıktısında IP adresiniz görünür.

IP Adresi Nasıl Saklanır?

Günümüzde birçok cihazda kullanılan hatta özellikle akıllı telefonlarda tüm bilgileri gizlemek için VPN kullanılır. VPN ile internete giriş yaptığınızda konum bilgilerinize kimse ulaşamaz. Bilinmeyen ya da farklı bir IP adresi olur. VPN ile ya da Sanal Özel Ağla bulunduğunuz konumu değiştirmek mümkündür. Bir anda VPN, IP adresinizi ve konumunuzu, İngiltere’nin bir kasabasında oturuyor gibi gösterebilir. Kişisel güvenliğe önem veren ya da gizlilik sağlamak isteyen birçok kimse gezindiği herhangi bir siteye bile VPN ile girer. Böylece kendini daha güvende ve korunaklı olarak hisseder.

Bazen ülkelerde bazı otorite güçleri belli sosyal ağların kullanılmasını ülkede yasaklayabilir ya da sınırlama getirebilir. VPN ile bu yasakları da delmek oldukça kolaydır. VPN sayesinde cihazınızın konumu yasaklanan ülke değil de farklı bir adreste gösterildiği için bu sitelere ya da Twitter gibi sosyal platformlara rahatlıkla girilebilir.

Özellikle Kuzey Kore gibi internet kullanımının bile yasak olduğu ülkelerde VPN ile IP adresi değiştirilerek internette dolaşım sağlamak mümkündür.

IP Adresi Değiştirilir Mi?

İnternet servis sağlayıcınız ip adresinizi statik olarak aldıysanız bilgisayar üzerinden ya da modemi açıp kapayarak değiştirebilirsiniz. Modemin fişini çektikten sonra biraz bekleyip yeniden internete bağlandığınız zaman yeni bir IP adresiniz olur.

Bilgisayar üzerinden IP adresi değiştirmek içinse VPN ya da Sanal Özel Ağ kullanmanız yeterli olacaktır.

Bitdefender Total Security
Bitdefender Internet Security
Bitdefender Antivirus Plus
Bitdefender Antivirus For Mac
Bitdefender Mobile Security for Android
Yukarıdaki tüm bireysel Bitdefender ürünününde IP Adresi değiştirmek için ücretsiz VPN aracı bulunmaktadır. Bilgisayar ve mobil cihazlarınızın güvenliğini Bitdefender VPN ile geliştirerek internette sörf yaparken kendinizi koruyun. CMD ile Windows’da da IP değişikliği yapmak mümkündür. IP adresi nedir, IP Adresimi Öğren ve daha farklı konular için www.bitdefender.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.


İlgili İçerikler

Yıl Sonuna Özel Tüm Bireysel Ürünlerde Geçerli %5 İndirim Kuponu: BTDFNDR5