background
4 dakika

Sürücü (Driver) Nedir? Driver Nasıl Güncellenir?

Bitdefender Türkiye

31 Ekim 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
Sürücü (Driver) Nedir? Driver Nasıl Güncellenir?

Driver bilgisayarın işlevlerini yerine getirmesi için gerekli olan bir tür yazılımdır. Sürücü (Driver) ana kartın, işlemcinin ve diğer yazılımları işlevini doğru bir şekilde yapması için önemlidir. İşletim sistemi hangisi olursa olsun sürücü aracılığıyla programlar tanıtılır. Tanıtım gerçekleşmediğinde o aygıtı kullanmanız da mümkün değildir. Sürücünün tam olarak çalışabilmesi için tanımlama işlemini doğru şekilde yapılması gerekir. Sürücü nedir ve driver nasıl güncellenir bilirseniz bilgisayarınız doğru şekilde çalışır. Aksi durumda bilgisayarda mavi ekran görmeniz mümkündür. Driver güncelleme her ne kadar karmaşık gibi gelse de aslında aşama olarak da basittir. Sürücü yükleyecek veri ya da CD elinizde varsa güncelleme işlemi rahatlıkla yapılır.
Driver nasıl güncellenir diye merak edenler şu iki durumla karşılaşır.

 1. Var olan sürücünün güncelleme işlemi iki şekilde yapılabilir. Bir üst sürüm geldiğinde aygıtın ya da programın kullanılması için güncelleme yapılır.
 2. Sürücüyü tamamen kaldırarak ya da format işlemi yaparak sürücü güncellenebilir.

Her iki durumda da aşamalar farklı şekilde ilerler. Bilgisayarın hoparlörü fiziki olarak varken sürücü sayesinde bu hoparlör bilgisayara tanımlanır. Sonrasında ise hoparlör rahatlıkla kullanılabilir. Aynı durum ekran kartı, ağ bağdaştırıcısı ve diğer donanımlar için de geçerlidir. Sürücü adı verilen yazılımlarla bilgisayarın daha işlevsel ve kullanılabilir bir hale getirilmesi bu sayede mümkündür. Sürücü güncellemede her donanımın sürücüleri ayrı ayrı yüklenmek zorundadır.

Sürücü olmadığı sürece bilgisayar içerisinde hiçbir program doğru bir şekilde çalışmaz. Sürücü (Driver) nasıl yüklenir diye merak edebilirsiniz. Driver yüklemeden önce ilk olarak işletim sistemi biti hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bilgisayarın işletim sisteminin Windows’ un hangi sürümü olduğunu bilmeniz sistemi güncellemeniz için önemlidir. Doğru işlemleri aşamalı olarak yapmalısınız. Driver güncelleme ve Driver yükleme işlemlerini yaparken ayrı ayrı ve aşamalı yapmalısınız. Driver yükleme işlemi sanıldığı kadar zor değildir. Driver güncelleme ve yükleme işlemi bilgisayarınızın performansını arttırır. Bilgisayarda var olan donanımlar daha düzgün ve verimli çalışır. Donanımlarınızda problem varsa sürücü güncelleme kontrol edilmelidir. Bilgisayarınızı ilk aldığınız yerden genelde sürücüleri yüklenmiş şekilde alırsınız. Ancak bazen sürücü yükleme işlemleri yapılmaz. Uygun fiyatlı bilgisayar almak isteyenler kurulumu yapılmamış bilgisayar satın alır. Yeni aldığınız bilgisayar bu özellikte ise sürücü yükleme işlemi yapmalısınız. Kullandıkça ve güncelleme geldikçe driver güncelleme işlemi aşamalarını yapabilirsiniz.

Driver Nasıl Güncellenir?

Sürücü güncellemek isteyenlerin başvurması gereken yollar aşağıdaki gibidir. Siz de bilgisayarınızın driver güncellemesini bu yöntemlerden biriyle yapabilirsiniz.

 1. Driver Güncelleme Yazılımları
 2. Bilgisayar Üreticilerinden Driver İndirme

1.Driver Güncelleme Yazılımları

Driver güncelleme yazılımlarında Windows gibi işletim sistemlerinin bazı yazılımlar sayesinde sürücü güncellemesi yapmasıdır. Driver güncelleme yazılımları ücretlidir. Ancak bunun güvenli olmadığı görüşünde olanlar da vardır. Sistem çalışmasını doğru şekilde yapmak için aşağıdaki sürücü güncelleme yazılımlarını kullanabilirsiniz.

 • CCleaner
 • Driver Booster
 • Driver Easy
 • AVG
 • Ashampoo

Driver güncelleme yazılımları kullanabilirsiniz. Güncelleme geldiğinde driver güncelleme yazılımları ile bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

2.Bilgisayar Üreticilerinden Driver İndirme

Oldukça güvenli olarak kabul edilen driver güncelleme şeklidir. Sürücü güncellemesinin daha güvenli ve kaliteli olduğu düşünülen yöntemdir. Genelde driver güncelleme yazılımlarında sorun çıktığından daha çok bu yol tercih edilir. Profesyonel driver güncellemesi de denilen usuldür. Bilgisayar üreticilerinden driver indirme işleminde işlemci ve ekran kartı yüklemesinde de hata ile karşılaşmazsınız. Yükleme işlemi sorun çıkmadan rahatça yapılır.

Üreticilerden driver güncelleme aşağıdaki bağlantılar sayesinde kolayca yapılır.

 1. DELL sürücüler ve yüklemeler sayfası
 2. AMD Support & Driver
 3. HP sürücüler ve yüklemeler sayfası
 4. Windows Driver Update
 5. NVIDIA Driver
 6. ASUS İndirme Merkezi
 7. Acer Support Drivers
 8. INTEL Driver Assistant
 9. Lenovo Update

Bu bağlantılara giriş yaparak bilgisayarınız için uygun driver güncelleme yazılımları bulabilirsiniz. Her markanın sürücü güncellemesi farklı yönergeler ile yapılır. Bilgisayarınızın markasına uygun driver güncellemesi için siteleri ziyaret edebilirsiniz. Kurulum aşamalarını doğru şekilde yaparsanız güncelleme işlemleri sonrası bilgisayarınız çalışır. Bilgisayar sistemlerini rahat bir şekilde kullanmanız bu sayede mümkündür. Driver nasıl güncellenir diye merak edip aşamaları doğru şekilde yapmak bilgisayarınızı uzun süre sorunsuz kullanmanızı sağlar.


Keşfet Önerilen İçerikler

E-POSTA TRAFİĞİ ARTTI: VERİ HIRSIZLARINA DİKKAT!
Güvenlik Önerileri

E-POSTA TRAFİĞİ ARTTI: VERİ HIRSIZLARINA DİKKAT!

29 Haziran 2022

Fidye Virüsü Nedir?
Güvenlik Önerileri

Fidye Virüsü Nedir?

17 Mart 2022

SÖMESTİRDE DİJİTAL TEHLİKELERE DİKKAT!
Güvenlik Önerileri

SÖMESTİRDE DİJİTAL TEHLİKELERE DİKKAT!

29 Haziran 2022

Bizi Takip Et! Sosyal Medya


İlgili İçerikler

Teknolojik Cihazlar İçin VPN Kullanımı

Teknolojik Cihazlar İçin VPN Kullanımı

Bitdefender Türkiye

1 Aralık 2022

Bitdefender Güvenli Dosyalar Nedir ?

Bitdefender Güvenli Dosyalar Nedir ?

Bitdefender Türkiye

17 Mart 2022

Yıl Sonuna Özel Tüm Bireysel Ürünlerde Geçerli %5 İndirim Kuponu: BTDFNDR5