Kurtarma Modu (Windows 10‘daki Rescue Environment), işletim sisteminizin içindeki ve dışındaki tüm sabit sürücü bölümlerini taramanıza ve temizlemenize olanak tanıyan bir Bitdefender özelliğidir.

Rootkit leri gibi bazı karmaşık kötü amaçlı yazılımların Windows başlamadan önce kaldırılması gerekir. Bitdefender kaldırılamayan bir tehdit tespit ettiğinde, temizleme ve geri yükleme için bilgisayarı Kurtarma Modunda yeniden başlatmanızı ister. Taramanın sonunda Kurtarma Modunda Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.

Kurtarma Moduna girmek için başka bir yöntem aşağıda açıklanmıştır.

Kurtarma Ortamı nasıl kullanılır? – Windows 10

 1. Bitdefender’ı açın ve sol taraftaki menüden Koruma’yı seçin.
 2. Antivirus bölmesinde, Kurtarma Ortamı’nı tıklayın.
 3. Beliren onay penceresinde Yeniden Başlat’a tıklayın.
 4. Bilgisayar doğrudan Bitdefender Kurtarma Ortamında yeniden başlatılır.
 5. Sistem Kurtarma Ortamı’na yüklenir yüklenmez Bitdefender tarama işlemi otomatik olarak başlar.
 6. Taramanın tamamlanmasını bekleyin. Herhangi bir tehdit algılanırsa, kaldırmak için talimatları izleyin.
 7. Kurtarma Modundan çıkmak için, tarama sonuçlarının bulunduğu tarama penceresinden kapat düğmesine tıklayın. Bilgisayar Windows’u yeniden başlatacak ve önyükleyecektir. Kurtarma Ortamı’ndan çıkmanın bir başka yolu taramayı herhangi bir noktada durdurmaktır. Tarama iptal edildiğinde, bilgisayar Windows’u yeniden başlatacak ve önyükleyecektir.

Kurtarma Modu nasıl kullanılır? – Windows 7, Windows 8 ve 8.1

 1. Bitdefender’ı açın ve sol taraftaki menüden Koruma’yı seçin.
 2. Antivirus bölmesinde, Kurtarma Modu’nu tıklayın.
 3. Evet‘e tıklayın ve Bitdefender Kurtarma Modu görüntüsünün indirilmesini bekleyin. İndirme işlemi tamamlanır tamamlanmaz bilgisayar yeniden başlatılır.
 4. Bir işletim sistemi seçmenizi isteyen bir menü görüntülenir. Rescue Mode (Kurtarma Modu) seçeneğini vurgulamak için klavyenizdeki yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve ardından Enter’a basın.
 5. Bitdefender logosu görünecek ve kötü amaçlı yazılımdan koruma motorları yüklenecektir.
 6. Karşılama ekranında Devam’ı tıklayın.
 7. Tehdit bilgisi veritabanında bir güncelleme başlatılır. Güncelleme tamamlandığında, Bitdefender isteğe bağlı Antivirüs Tarayıcısı penceresi görüntülenir.
 8. Scan Now seçeneğine tıklayın, pencerede görünürdeki tarama hedefini seçin ve ardından Open diyerek taramayı başlatın.
 9. Taramanın tamamlanmasını bekleyin. Herhangi bir tehdit algılanırsa, kaldırmak için talimatları izleyin.
 10. Kurtarma Modundan çıkmak için ekranın boş bir alanına sağ tıklayın, Exit’i seçin, ardından bilgisayarı yeniden başlatmayı veya kapatmayı seçin.