background
4 dakika

Antivirüs Programları Bilgisayarı Yavaşlatır Mı?

Bitdefender Türkiye

14 Eylül 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
Antivirüs Programları Bilgisayarı Yavaşlatır Mı?

Virüsün türü ya da görevi bu yavaşlatmanın boyutunu da değiştirebilecektir. Virüsler sizin kontrolünüz olmadan bilgisayar üzerinde kendine bir yaşam alanı kurar. Her geçen gün yaşam alanını biraz daha genişleterek bilgisayarın güvenlik duvarını büyük ölçüde işlevsiz hale getirir. Hatta bazen virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarı öyle bir ele geçirir ki kendi bilgisayarınızda işlem yapamazsınız.

Herkesin bildiği bir gerçek vardır. Virüsler bilgisayarı yavaşlatır, peki virüsler bilgisayarı yavaşlatır da antivirüs programları bilgisayarı yavaşlatır mı? Virüslerin, internet korsanlarının ve siber saldırıların bir numaralı düşmanı antivirüs programlarıdır. Bilgisayara antivirüs programı yüklediğinizde tarama sırasında yapılan temizleme işlemleri sonrasında bilgisayarınızın hızı artar. Ancak bilgisayarınızın hızının artması virüsün bilgisayarınızda hüküm sürdüğü döneme göredir. Yani bilgisayarınızda virüsler yokken bilgisayarınızın belli bir çalışma hızı ve rutini vardır. Bilgisayara yüklenen her yeni program ya da indirilen her büyük boyutlu dosya onun hızını fazlası ile yavaşlatacaktır. Antivirüs programları bilgisayarın RAM’ini ve işlemci belleklerini kullanır. Depolama alanı doldukça bilgisayarın belleği yavaşlamaya başlar.

Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları

Bilgisayarınızı hızlandırmak için Bitdefender Bilgisayar nasıl hızlandırılır içeriğine göz atabilirsiniz.

Antivirüs programı kullanan kişiler bilgisayarın performansı düşünce genelde antivirüs programını siliyor. Ancak bu yapılan en büyük hatalardan biridir. Antivirüs programları bilgisayarınızı çok sayıda tehlikeye karşı korur. Antivirüs programı bilgisayarı yavaşlatır ancak bunun sebebi depolama ile ilgilidir. Antivirüs programı çalışırken işlemci ve RAM belleğini kullansa da bilgisayarınızda etkili koruma sağlar. Bilgisayarınızda sürekli olarak açık bulunan oturumlarınızı tehlikeye atmamak için antivirüs programlarını silmeyin. antivirüs programının bilgisayarınızı yavaşlatmasındaki asıl sebep antivirüs programı boyutunun bilgisayarın belleğinde çok fazla yer kaplamasıdır. Antivirüs programını silmek yerine farklı yöntemlere başvurun. Bilgisayarı hızlandıracak aşamaları yaptıktan sonra daha rahat kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızı hızlandırmak için;

  1. Virüs programı dışında bilgisayarınızın neden yavaşladığını tespit edin. Bunun için Olay Görüntüleyicisini yüklemelisiniz. Çalıştır dedikten sonra iletişim kutusuna eventvwr.msc yazıp Tamam tuşuna basın. Event 100’ü aradıktan sonra burada hangi programın sisteme yavaş yüklendiğini görürsünüz. Sisteme yavaş yüklenenleri tespit ettikten sonra bunların başlama anında devre dışı kalmasını sağlayın. Bilgisayarın başlama anında yapacağı işlem azalınca hızı da artacaktır.
  2. Eğer kullanmadığınız programlar varsa ve bu programlar bilgisayar için gerekli değilse Kaldır seçeneği ile uygulamayı ya da programı silebilirsiniz. Bilgisayarınızda boşuna belleği doldurmamış olurlar.
  3. Bu işlemler sonrasında bilgisayarınızın önbelleğini temizleyin. Ön bellek temizliği bilgisayarınızın performansını gözle görülür şekilde artıracaktır.
  4. Hiç izlemediğiniz videolar, filmler varsa bunları harici depolama aygıtına yükleyebilirsiniz. Belleğiniz ne kadar açılırsa bilgisayarınızın hızı da o kadar artar.
  5. Ayarlar kısmından Sistem’e gidin ve geçici dosyalar seçeneğini tıklayın. Burada işinize yaramayan ne kadar küçük resim, dosya ya da uzantı varsa silinir. Bu da az da olsa bilgisayarınızın performansını artırır.
  6. Ara ara bilgisayarınızı optimize edin. Bilgisayarı optimize etmeden öncesinde sabit sürücünüzü birleştirebilirsiniz. Başlat menüsüne girdikten sonra Defrag ve Optimize Et seçeneğine tıklayın. Bilgisayarınızı optimize etmek ve güncellemek yeterince zamanınızı alacaktır. Bu yüzden bu işlemleri diğer işlemleri yaptıktan sonra yapmaya çalışın. Hatta dilerseniz akşamdan bilgisayarınızı optimize edin ve güncellemeye bırakın. Sabah bilgisayarınızı daha hızlanmış bir şekilde bulursunuz.

 

Bilgisayarları yavaşlatan faktörlerden biri de boyutu büyük uygulamaların bilgisayara yüklenmesidir. Büyük boyutlu uygulamalar ya da bilgisayara yüklenen her türlü uygulama ve program bilgisayarınızın hızını yavaşlatır. Siz bilgisayarda bir şeylerle uğraşırken antivirüs programı arka planda çalışır. Çevrimiçi sitelere giriş yaptığınızda, uygulamalarda gezdiğinizde, kısacası her türlü işleminizde antivirüs programı çok sayıda dosya ve sayfaları milisaniye içerisinde tarar. Bu da bilgisayarın performansını düşüren bir durumdur. Dolayısı ile virüs programları bilgisayarı yavaşlatır mı sorusunun cevabı evettir.

Antivirüs programları, sadece çevrimiçi olduğunuzda değil bilgisayara herhangi bir donanım ya da USB taktığınızda da tarama işlemi yapar. Çevrimiçi ya da çevrimdışı olun fark etmez. Antivirüs programları sürekli olarak tarama halindedir. Bunun sebebi de olası virüslerin ve siber saldırıların bilgisayara bulaşmasını önlemektir. Antivirüs programları sürekli tarama halinde olduğundan bilgisayarınızın güvenlik duvarı da kolayca aşılmaz. Bu da aslında tarama işlemleri sırasında bilgisayarınızın daha da yavaş çalışması anlamına gelir.


İlgili İçerikler

Yıl Sonuna Özel Tüm Bireysel Ürünlerde Geçerli %5 İndirim Kuponu: BTDFNDR5