fbpx
background
4 dakika

Sosyal Medya Virüsleri Nelerdir? Sosyal Medya Hesabı Nasıl Çalınır?

Bitdefender Türkiye

31 Ekim 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
Sosyal Medya Virüsleri Nelerdir? Sosyal Medya Hesabı Nasıl Çalınır?

Sosyal medya platformları insanların kendini ifade ettiği alanlardır. Sosyal medyanın kullanımının yaygınlaşması dolandırıcılık yöntemlerini de çeşitlendirmiştir. Sosyal medya virüsleri ile sosyal medya hesabı nasıl çalınır kullanıcıların çoğunun araştırdığı yöntemdir. Ancak sosyal medya hesabı nasıl çalınır bilmeniz için bazı teknik detayları bilmelisiniz.

Bireylerin kendini ifade ettiği sosyal medyada çok sayıda paylaşım bulunuyor. Bunların bir kısmı herkese açıkken bazılarını da arkadaşlarınız görebiliyor. Sosyal medya hesaplarına bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve virüsler girebilir. Ancak bunların hesabınıza girmesi daha çok sizin dikkatsizliğinizden kaynaklanır. Sosyal medya virüsleri hesabınızı çalmak için programlanmış virüslerdir. Sosyal medya virüsleri farklı şekillerde parolanızı kaydedebilir.

Sosyal medya hesabınızda parolanızı virüs ele geçirdiğinde şifrenizle hesabınıza giriş yapar. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra yapacağı ilk şey eski şifrenizi değiştirmektir. Hacker ya da sosyal medyanızı çalan yeni şifre kaydettiğinden artık hesaba giriş yapamazsınız. Dolayısıyla da artık sosyal medya hesabınızı  kullanamazsınız. Sosyal medya hackerlığı da dinelin bu sistem virüsler yardımıyla gerçekleştirilir.

Sosyal medya hesabı nasıl çalınır bilmek isteyenler birkaç yolu deneyerek bu işlemi yapabilir. Ancak teknik bilgi ve altyapı gerektirdiği unutulmamalıdır.

Sosyal Medya Hesabı Nasıl Çalınır?

Sosyal medya hesabını hacklemek için sosyal medya hesabı nasıl çalınır bilmelisiniz. Sosyal medya hesabını nasıl çalabilirim diye araştıranlar olabilir. Öncelikle aşağıdaki yöntemlerden hangisini kullanacağına karar vermelidir. Sosyal medya hesabı çalma yöntemleri olarak şunlar kullanılır;

  1. Genelde sosyal medya sayfası gibi bir site kullanılır ya da şifre gireceğiniz zaman sistem sizi sahte bir sayfaya yönlendirir. Buradan giriş yapmanız istenir ancak işlem saliseler içerisinde gerçekleştiğinden siz olayın farkına varmazsınız. Bilgilerinizi ve sosyal medya şifrenizi girdiğinizde şifre otomatik olarak virüs tarafından kopyalanır. Kopyalanan şifre ile hesabınıza giriş yapılır.
  2. Bilgisayarlara ya da akıllı cihazlara virüs bulaştırarak da sosyal medya hesabı çalınabilir. Bilgisayara zararlı yazılım bulaştırıldığında parola kaydedici devreye girer. Virüs sayesinde klavyede kullandığınız tuşları sırası ile kayıt altına alınır. Bir anda virüs ile şifreniz üçüncü kişiler eline geçer.
  3. Sosyal medya hesabı çalma yöntemlerinin en zoru tabi ki de parola tahmin etmektir. Parola tahmin etmek parola çalmaktan çok daha zordur. O yüzden de hackerlar ya da bu işi bilinler parola tahmin etmek için çaba sarf etmez. Oldukça zor olup uzun süre uğraşmak zorunda kalırsınız. Ancak tanıdığınız birinin sosyal medya hesabını çalmak istiyorsanız parola tahmin etmek çok da zor olamayabilir.

Türkiye’de çok fazla kullanılan belli parolalar vardır. Sosyal medya hesabını çalmak istediğiniz kişinin hesap şifresini önceki şifreleri biliyorsanız deneyebilirsiniz. Genelde çoğu kişi parola güncellemez. Bunun en büyük sebebi parolayı unutmamak istemektir. Önemli günler ve doğum tarihi gibi bilgiler de parola olarak kullanılır.

  1. Akıllı telefonunuzun ya da cihazın kötü niyetli kişilerinin eline geçmesi de sosyal medya hesabı çalma yöntemlerindendir. Sisteme otomatik olarak şifreniz kayıtlıysa şifreyi görüntüle seçeneğinden kısa sürede şifreyi alırsınız. Bazen notlar kısmında da şifre saklanılır. En kolay yolu açık oturumu kullanarak şifreyi almaktır. Uygulamada açık olarak görünen sosyal medya şifresi bu şekilde de çalınabilir.
  2. Bilgisayar ve sosyal medyadan anlayan kişilerin çok kullandığı yöntemlerden de biride beni hatırla seçeneğidir. Bildiğiniz gibi çoğu sosyal ağ ve platformlarda beni hatırla seçeneği vardır. Beni hatırla seçeneğini kullandığınızda parolanız sayfaya kaydedilir. Giriş yapıp yeni parola oluşturmak mümkündür.

Bilgisayarınızda güvenlik açığı varsa ya da parola kaydedici virüsler sisteminizde bulunuyorsa sosyal medya şifreniz buradan alınabilir. Bu yöntemlerin her biri farklı sürelerde gerçekleştirilebilir. Hepsinin ortak paydası ise sosyal medya hesabının çalınmasıdır.

  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok
  • Pinterest

gibi uygulama şifrelerinizi başka kişilerin eline geçmesi adınıza dolandırıcılık yapılmasını kolaylaştırır.  O yüzden de sosyal medya hesabınız güvenli olduğu sürece adınıza işlem yapmak da zorlaşır. Sosyal medya hesabınızdan yakınlarınıza mesaj atarak para isteyenler olabilir. Sosyal medya kullanırken güçlü şifre önemlidir. Bilmediğiniz linkleri tıklamamanız ve size kampanya linki gönderen bağlantıları açmamanız gerekir. Hediye göndereceğini söyleyenlere inanmamalısınız. Sosyal medya virüsleri nelerdir bilirseniz hesabınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesini engelleyebilirsiniz.


Keşfet Önerilen İçerikler

Bizi Takip Et! Sosyal Medya


İlgili İçerikler