background
4 dakika

Telefon Virüsü Nedir? Telefon Virüsleri için Antivirüs Kullanımı

Bitdefender Türkiye

31 Ekim 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
Telefon Virüsü Nedir? Telefon Virüsleri için Antivirüs Kullanımı

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve bu cihazlarda internet kullanımı beraberinde bazı problemleri de getirmiştir. Android yazılımlı ve iOS yazılımlı telefonlar ile internete bağlandığınızda kötü amaçlı yazılımların da hedefi haline gelirsiniz. Bilgisayarda var olan virüs tehlikesi ve siber saldırılar telefonlar için de vardır. Telefonda var olan fotoğraf, bilgi ve verileriniz bir anda kötü amaçlı kişilerin eline geçebilir. Telefon virüsü nedir bilirseniz ona göre hareket edebilirsiniz.

Telefon virüsü daha çok uygulama indirme ve veri indirme yüzünden bulaşır. Girdiğiniz sitelerin güvenli olması ve antivirüs yazılımı kullanmanız önemlidir. Bunun dışında şu adımlara da dikkat etmelisiniz. Telefonunuza virüs bulaşmaması için neler yapabilirsiniz?

 1. Uygulama indirmek istiyorsanız öncesinde indireceğiniz uygulamanın güvenliğini tespit etmek gerekir.
 2. Uygulamanın kötü amaçlı yazılımlardan olup olmadığını araştırmak için uygulama yorumlarını okuyun. Bir uygulamayı ne kadar çok kişi indirmişse o kadar güvenlidir. Çok kişi tarafından indirilen uygulamaları kullanın.
 3. Telefon virüsü bulaşmasın diye güvenlik açığına karşı uygulamaları sürekli olarak güncelleyin.
 4. Telefon virüsleri için antivirüs kullanımına özen gösterin. Bu sayede zararlı ve güvenli olmayan sitelere telefonunuz giriş yaparken size uyarı verir.
 5. Güvenlik sertifikası olmayan sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayın. Her e- ticaret sitesini kullanmamaya özen. Herkesin kullandığı ve indirme sayısı yüksek uygulamalar yardımı ile e ticaret sitelerini kullanın.
 6. Kötü amaçlı yazılımların hedefi olmamak için her uygulamayı telefonunuza indirmeyin.
 7. Android telefonlarda fotoğraf ve dosya indirme işlemleri yaparken dikkatli olun.
 8. Bilmediğiniz e mail eklentilerini açmayın.
 9. Bu sayede telefon virüsü sisteminize bulaşıp arka planda çalışmaz.
 10. Telefon virüsü çeşitleri farklı olup ağır hasarlara yol açabilir.

Telefon Virüsleri İçin Antivirüs Kullanımı

Telefon virüsleri bir kısmı telefonunuza sızarak arka planda girdiğiniz şifreleri ve bilgileri kopyalar. Bu bilgilerin çoğu e mail şifresi, bankacılık şifresi ve uygulama şifreleri olabilir. Virüsün telefonunuzda bulunma amacı ne olursa olsun virüslerden temizlenmelidir. Virüs temizlenmeden veri güvenliği ve bilgi güvenliğini sağlanamaz. Tüm verilerinizin güvenliğinin sağlanması için telefon virüsleri için antivirüs kullanımına önem verilmelidir.

Android ve İOS yazılımı olan telefonlarda farklı antivirüs programı kullanılır. Telefonunuzun İOS ya da Android yazılımlı olması fark etmez. Sonrasında güvenliği sağlamak ve antivirüs programının işe yaraması için temizlenmesi gerekir. Virüsleri antivirüs ile tamamen temizledikten sonra güvenli olarak telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Android virüsleri temizleme için Bitdefender antivirüs programları vardır. Aynı şekilde İOS yazılımlı telefonlar antivirüs programı desteği sunar. Virüsleri temizlemek ve bilgilerin güvenliğinizi sağlamak için kullanabilirsiniz. Öncesinde şu aşamaları takip etmelisiniz.

 1. İlk olarak telefonunuzda arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatın varsa telefonunuzu güvenli mod özelliğine alın.
 2. Ayarlar kısmına girerek ya da uygulamanın sekmesini tıklayarak indirdiğiniz uygulamaları inceleyin.
 3. Uygulamalardan birini daha önce indirdiğinizi düşünmüyorsanız ve telefonunuzda varsa bu uygulama kötü amaçlı olabilir. O yüzden kötü amaçlı programı hemen kaldırın.
 4. Telefonunuzda virüsün arka planda çalışıp çalışmadığını anlamak için uygulamalarınıza gidin. Uygulamanın veri kullanımına dikkat edin. Diğer uygulamalar ile kıyasladığında çok kullanmamanıza rağmen kullanımda ciddi fark varsa virüs olabilir.
 5. Güvenli olmadığını düşündüğünüz uygulamaları sistemden kaldırırken diğer uygulamalara bulaşıp bulamadığından emin olun.
 6. Android virüs temizleme adımları ve İOS virüs temizleme adımlarını atlamayın.
 7. Bitdefender telefon virüsleri için antivirüs programı alın.
 8. Bu adımları takip ettikten sonra güvenmediğiniz uygulamaları indirmeyin. Uygulama ve programları kullanan sayısı arttıkça güvenlik açıkları içi sürekli güncelleme yapılır. O yüzden de çok fazla kişinin kullandığı programları kullanın.
 9. Uygulamaların mümkün olduğunca güncel sürümünü kullanın. Güncel sürümlerde güvenlik açığına karşı sürekli güvenlik duvarı sağlamlaştırılır.

Bu aşamaları takip etmeniz dışında şunlara da ayrıca özen gösterin.

 • Ortak ağda bankacılık ve şifre işlemlerini yapmamaya çalışın.
 • Bilmediğiniz ağlara katılmayın.
 • Şifre girişi yaparken sanal klavyede anormallik olup olmadığını kontrol edin.
 • Ortak ağlarda önemli işlerinizi yapmamaya özen gösterin.
 • İhtiyaç olmadığını düşünseniz de mutlaka Android telefon antivirüs programı ve İos telefon antivirüs programı kullanın.
 • Programı kullanırken düzenli virüs temizleme işlemi yapın.

İlgili İçerikler

Virüslü Siteler Nasıl Belli Olur?

Virüslü Siteler Nasıl Belli Olur?

Bitdefender Türkiye

31 Ekim 2022

Yıl Sonuna Özel Tüm Bireysel Ürünlerde Geçerli %5 İndirim Kuponu: BTDFNDR5