background
3 dakika

ONLİNE (ÇEVRİMİÇİ) SOHBET SİTELERİ VERİLERİNİZİ SAKLAR MI?

Bitdefender Türkiye

17 Mart 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
ONLİNE (ÇEVRİMİÇİ) SOHBET SİTELERİ VERİLERİNİZİ SAKLAR MI?

İnsanların merak ettikleri hususlardan birisi de online sohbet sitelerinin güvenliğidir. İnsanlar gerek mobil uygulamalar yolu ile gerekse de online siteler aracılığı ile yaptıkları sohbetlerde güvende kalmak isterler. Bu aşamada kullanıcı güvenliğinin sağlanması önem taşır. Günümüzde online sohbet güvenliği bu nedenle önemli hale gelmiştir.
İnsanlar online sohbet sitelerine girerken üyelik altında kişisel bilgilerini site veri tabanında yer almak üzere kaydedilmesine izin verirler. Bu aşamaya kadar bir sorun bulunmaz. Esas sorun insanların online olarak bilgilerini alan sitelerin bu tür bilgileri hangi amaçlar için kullanacağı bilgisidir. İnsanlar bu nedenle güvenilir internet sitelerinden online sohbet yapmak isterler.

Yazı İçeriği

Kişisel Bilgiler ve Gizlilik Sözleşmesi
veri güvenliği ile ilgili antivirüs

Güvenilir internet siteleri bu aşamada gizlilik sözleşmesi yaparak insanların beklentilerini karşılayan çözümler sunar. Gizlilik sözleşmesi sayesinde bilgilerinin üçüncü taraflar ile paylaşılmasının önüne geçilmiş olur. Chat güvenliği açısından önemli olan bu durum, aynı zamanda insanların sitelere üye olurken güven duymalarına neden olur.
Bunun yanı sıra kişisel verilerin korunması kanunu gereği bu tür bilgilerin tutulması ve insanların bilgilerinin güvenliğinin sağlanması gerekir. Her ne kadar üyelik aşamasında kişinin rızası aranmakla birlikte bunun yanı sıra bu rıza kişisel bilgilerin istenilen amaçlar için rast gele kullanımı anlamına gelmez. Bazı internet siteleri ise söz konusu kişisel bilgileri kötü amaçlar için kullanabilir.

Kötü Amaçlı Yazılımlar

Bu aşamada insanların beklentilerini karşılayan internet siteleri olmakla birlikte aynı zamanda bazı siteler kötü amaçlar için virüs yayan programlar kullanır. Kişisel bilgilerin bu tür virüsler ile izin alınmadan kullanılması sonucu kullanıcı güvenliği riske düşmüş olur. Güvenilir olmayan sohbet siteleri ve uygulamaları kullanıcının iznini almadan cihazlarına bazı özelliklerine erişebilir.
Bu nedenle kötü amaçlı yazılım barındıran sohbet yazılım ve uygulamalarını kullanmamak gerekir. Çevrim içi sohbet güvenliği ancak bu şekilde sağlanabilir. Sonuç olarak internet ortamında yapılan bu tür sohbet alt yapılarının tam olarak nasıl çalıştığını bilmek her zaman mümkün olmaz. Bu nedenle dikkatli olmak ve her önümüze gelen uygulamayı ya da programı kurmamak gerekir.

Chat Virüsü

Sanal sohbetler güzel ve çekici olduğu kadar aynı zamanda virüslerin yayılması noktasında da riskler barındırır. Bu nedenle sanal sohbet odalarından tarafınıza gönderilen dosyaları açmamanız eğer güvenilir olduğuna emin iseniz açmanız gerekir. Chat virüsü bu tür zararlılara örnek olarak verilebilecek bir virüstür.
Günümüzde insanların bu virüslerin dışında kötü niyetli uygulamalara karşı dikkatli olması da önemlidir. Bazı uygulamalar arka planda çalışan trojan benzeri uygulamaları izniniz dışında telefonunuza yükleyerek telefonunuzu ele geçirirler. Bu nedenle uygulamalar üzerinde sohbet yapmak çeşitli güvenlik risklerini de beraberinde getirebilir. Son zamanlarda Android ve İOS sistemleri üzerinden yayılabilen bu tür zararlı yazılımlara karşı dikkatli olmak ve yazılımın kesin amacını bilmeden kurmamak tavsiye edilir.

Sohbet Sitelerinden Bulaşan Virüsler

Bunların dışında sohbet siteleri ve virüs ortamları da söz konusu olabilir. Sohbet siteleri bilgisayarınıza kurulmak zorunda olmamakla birlikte yine de sohbet sitelerinde, çeşitli yöntemler kullanılarak insanların sohbet sonrasında sorun yaşaması durumu ortaya çıkar. Bazı internet siteleri arka planda çalışan kötü niyetli kod parçaları ile insanların güvenliğini zafiyete sokar.
Siz de kötü niyetli sohbet sitelerinden korunmak için tam zamanlı internet koruması sağlayan Bitdefender Internet Security antivirüs programından yararlanabilir diğer antivirüs programlarımıza ise ürün karşılaştırma aracımız üzerinden göz atabilirsiniz. Söz konusu yazılımlar sayesinde internet sitelerinin güvenli olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda sohbet sitelerinin kullanımı ile birlikte insanların kişisel güvenliğinin korunması da önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar.


Keşfet Önerilen İçerikler

Bizi Takip Et! Sosyal Medya


İlgili İçerikler

Yıl Sonuna Özel Tüm Bireysel Ürünlerde Geçerli %5 İndirim Kuponu: BTDFNDR5