background

DİJİTAL CÜZDAN NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Bitdefender Türkiye

17 Mart 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
DİJİTAL CÜZDAN NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Dijital cüzdan nedir sorusunu daha sık görmeye başladığımız şu günlerde tüketici alışkanlıklarında köklü değişiklikler gözlemleniyor. Artık ödeme yaparken pratik olmak ve zamandan kazanmak herkesin ortak beklentisi haline gelmiş durumda. Keza küresel ölçekte etkileri süren pandemi dolayısıyla QR Kod kullanımı artarken NFC teknolojisiyle temassız ödeme sistemleri yaygınlaşmaya başladı. Dijital cüzdan ise pek çok uzmana göre önümüzdeki yıllarda fiziksel cüzdanların tedavülden kalkacağının göstergesi.

dijital-cuzdan-nedir-ne-ise-yarar

Bir dijital cüzdan elektronik veri aktarımına olanak tanıyan, veri doğrulayan ya da ödeme yapabilen bir elektronik cihaz olarak tanımlanabilir. Tabii ki bu fiziksel bir cihaz olarak değil de mevcut cihazlarda tanımlanan aplikasyonlar olarak düşünülmelidir. Örneğin bir bilgisayarla online olarak alışveriş yaparak bilgisayarınızdan otomatik olarak ödemenizi gerçekleştirmeniz sağlanabilir.

Bu benzer şekilde akıllı telefon ya da tabletiniz üzerinden de gerçekleştirilebilir. Online alışverişler dışında fiziksel ödemelerinizde de mağazanın uzattığı terminale akıllı telefonunuzla ödeme yapmanızı sağlayabilir. Dijital cüzdan nasıl kullanılır diyenler için o kadar geniş bir skaladan söz edilebilir ki belge ve veri doğrulamadan promosyonlara, ödeme yapmaktan transit geçişlere kadar pek çok etki alanı vardır.

Dolayısıyla yaygınlaştıkça daha da artan bir kullanım alanının ortaya çıkacağı öngörülüyor. Ki şu sıralar başta Japonya olmak üzere pek çok ülkede pandemi ile birlikte dijital cüzdan kullanımı rekor seviyelere ulaşmış durumda. Bunun tüm dünyada global etkilerinin süreceği ve önümüzdeki yakın gelecekte herkesin dijital cüzdana geçiş yapacağı öngörülüyor.

Yazı İçeriği

Dijital Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Dijital cüzdan nasıl güvenli tutulur diye soranlar ise en az nasıl kullanılır diyenler kadar çok. Keza yeni bir teknoloji olması ve henüz gelişim aşamasının devam etmesi küresel ölçekte bir merak uyandırıyor. Kullanımı için birden fazla standarttan söz etmek mümkün. Örneğin bir bilgisayarı ya da cep telefonunu otomatik olarak ödeme yapabileceğiniz bir elektronik cihaza çevirebilirsiniz. Dijital cüzdanınıza herhangi bir varlık fonunuzu, mevduat hesabınızı ya da kredi kartınızı ekleyebilir, ödemeleri de bu kanal üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Fiziksel olarak hali hazırda NFC teknolojisinden faydalanılarak temassız ödemeler gerçekleştirilebiliyor. Ki gün geçtikçe daha da fazla entegrasyon sağlanarak internetle bütünleşmesi sağlanıyor. İnternet sitelerinden alışveriş yaparken tanımlı kart kullanmak risk faktörü olarak görülebildiğinden kolay ve hızlı ödeme seçeneği olarak ele alınabiliyor.

Yine dijital cüzdan nedir diye merak edenlerin en büyük beklentisi girmek zorunda oldukları kart bilgileri ya da benzer kişisel bilgilerden kurtulmak oluyor. Hatta yapılan araştırmalar gösteriyor ki pek çok tüketici online alışveriş yaparken bu bilgileri girme zorunluluğu, formlar ve onay sürecinden ötürü alışverişten vazgeçebiliyor. Dolayısıyla dijital cüzdanla bu aşamaların hepsi geride kalabiliyor.

Fiziksel ödemelerde artık nakit para yerine kredi kartı ve özellikle NFC ile temassız ödeme favori seçeneklerden birisine dönüştü. Ancak halen daha kart taşıma zorunluluğu, cüzdan bulundurmak gibi pek çok fiziki zorunluluğu beraberinde getiren bir sistem var. Dijital cüzdanlarla bu durum değişecek gibi duruyor. Çünkü yanınızda bulunan telefonla kartınıza ya da fiziksel cüzdanınıza ihtiyaç duymadan ödemelerinizi gerçekleştirmeniz mümkün hale gelecek.

Dijital Cüzdan Kullanım Alanları

Dijital cüzdan nasıl kullanılır hususunda bir diğer dikkat çeken noktanın ise kullanım alanları olduğunu vurgulamalıyız. Bu tarz dijital cüzdanların şimdiye kadar karşımıza çıkan örneklerine baktığımızda teknoloji devlerinin bu alanda ciddi yatırımları olduğunu görmekteyiz. Örneğin uzun süredir kullanımda olan Apple Pay ve Android Pay bunun en net göstergeleridir. Yine benzer şekilde Google Wallet ile Apple Wallet sayesinde hesaplarımızla entegre bir biçimde ödemeleri kolayca yapabilmek mümkün hale gelmiş durumda.

Alternatifleri arasında Microsoft Wallet ve PayPal gibi devler de yer alıyor. Geleceğe yön verecek olan yeni nesil ödeme sistemlerinin tüm altyapılarında dijital cüzdanlara rastlamak mümkün olabiliyor. Kullanım alanları ise günden güne genişleyerek inanılmaz bir seviyeye çıkacak gibi duruyor. Çünkü bu sistem yalnızca ödeme yaparken değil aynı zamanda bilgi ibraz etmemiz gereken, veri doğrulama ya da teyit aşamalarında da önemli bir kıstasa dönüşecek.

Bir mağazadan ürün satın alırken kimlik bilgilerinizin aktarılması, yaşınızın doğrulanması, bir terminalde bilet bilgilerinizin direkt olarak işlenmesi gibi pek çok alanda kullanılması mümkün. Bu süreçlerde zamandan tasarruf etmeyi sağlayabileceği gibi olası yanlışların önlenmesinde de önemli bir rol oynayacak. Tabii ki bu bağlamda akla dijital cüzdan nasıl güvenli tutulur ya da kullanmak ne kadar güvenlidir gibi sorular takılabiliyor. Bunun için de dikkat edilmesi gereken bazı kıstaslar ve uygulanması gerekenler var.

Dijital Cüzdan Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Dijital cüzdan ile hayatımızın çok daha kolaylaşacağı tahmin edilen bir gerçek. Zaman en değerli unsur olarak görülüyor ve günümüz hızlı tüketim toplumunda ödeme yaparken bile pratik seçeneklere yöneliyoruz. Tıpkı temassız ödeme sistemlerine hızla adapte olduğumuz gibi dijital cüzdan nedir sorusu da tarihe karışacak. Çünkü hızlı bir şekilde hepimiz bu sisteme geçiş yaparak ödemelerimizi tek kanaldan yapmaya başlayacağız.

Tabii ki zamandan kazanmak dışında bazı fiziksel avantajlardan da söz etmek gerekiyor. Nerede ve ne zaman olursa olsun bir cüzdan taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Bu yalnızca ödeme ile ilgili olmayıp aynı zamanda taşımak zorunda hissettiğimiz kimlik belgesi, sürücü belgesi gibi ihtiyaçlarda da kurtarıcı rol üstlenecek.

Çünkü aynı zamanda dijital cüzdan nasıl kullanılır konusunda veri doğrulama ve aktarımı için de ciddi bir potansiyel görülüyor. Artık hepimizin nakit para taşımadan hesap ödemesi, online alışveriş yapması ve para transferi gerçekleştirmesi kredi kartlarıyla mümkün. Aynı şekilde kredi kartına da gerek duymadan her zaman elimizde olan cep telefonumuz aracılığıyla erişeceğimiz dijital cüzdanımızla bunların tümünü gerçekleştirebileceğiz.

Dijital Cüzdan Nasıl Güvende Tutulur?

Teknolojinin gelişmesiyle karşımıza çıkan teknik avantajlar her zaman ilgi çekici olmuştur. Tabii ki bu ilgi çekici gelişmelerin bazen endişe verici olduğu gerçeğine de değinmeden geçemeyiz. Dijital cüzdan nasıl güvenli tutulur diye merak edenler şimdiden bunun çözümünü araştırmaya başladı bile. Tabii ki bunun çözümü için de yine teknolojiden faydalanmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz antivirüs yazılımı kullanmak özellikle tüm ödeme bilgilerimizin yer aldığı, kimlik detaylarımıza sahip bir dijital cüzdan için önemli bir ilk adım olabilir. Tamamıyla ücretsiz olan uygulamayı 30 gün boyunca test edebilirsiniz. Tüm özelliklerini limitsiz bir biçimde test edebileceğiniz uygulama size güvenli çevrimiçi ödeme altyapısı sunmaktadır. Aynı zamanda kaybetmeniz ya da çalınması durumunda da koruma sağlayan bir sisteme sahiptir.

Gizliliğinizi ön plana çıkaran bu uygulamayla beraber internette karşınıza çıkabilecek tüm tehditlerden tamamen korunabilirsiniz. Keza internette siber saldırılara karşı koruma günümüz yaşamının en önemli güvenlik anahtarlarından birisidir. Gerek cihazlarınızda yer alan bilgilerinizin gerekse dijital cüzdanınızın güvenliğini sağlamak için sizi koruyan bir yapıya ihtiyaç duymanız kadar doğal bir şey yok. 30 günlük deneme süresi sayesinde de bu korumanın hangi standartlarda olacağını önceden test etme şansına erişeceksiniz. Safepay altyapısı, VPN servisi, ağ tehditlerine karşı koruma, çok katmanlı fidye yazılımı koruması ve ebeveyn kontrolü ile güncel risklerin tamamı için güvende hissedebilirsiniz.


İlgili İçerikler

Yıl Sonuna Özel Tüm Bireysel Ürünlerde Geçerli %5 İndirim Kuponu: BTDFNDR5