fbpx
background

ANTİVİRÜS NEDİR?

Bitdefender Türkiye

29 Haziran 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
ANTİVİRÜS NEDİR?

Antivirüs programı; bilgisayar, tablet, telefon gibi bilişim tabanlı teknolojilerde,  kötü amaçlı yazılımların tespiti, engellenmesi ve işlevsiz hale getirilmesi için üretilmiş bilgisayar programıdır. Bu programlar, teknolojik cihazlarınızın güvenliğini sağlayacak en önemli unsurlardır. Basitçe tanımlanan Antivirüs nedir sorusunun cevabının detaylarına içeriğimizi okuyarak erişebilirsiniz.

Bilgisayar sistemlerinin, günlük yaşamda önemli bir yeri vardır. Hayatın büyük bir bölümünü oluşturan bu teknolojik araçları güvenli bir şekilde kullanabilmek de, herkes için önem arz eder. Bu amaçla, kullanmakta olduğunuz bilgisayarları yabancı ve zararlı yazılımlardan, virüslerden korumak istersiniz. Cihazı olası tehditlerden korunmak için ona antivirüs programı yüklemek, atılabilecek en doğru adımdır.

Antivirüs Programı Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlar, dış unsurlar vasıtasıyla gelebilecek zararlar açısından tehdit altında olabilir. Bu zararlar, genellikle internet üzerinden ya da bilgisayara takılan harici belleklerden, kötü amaçlı yazılımların bilgisayara sızması şeklinde karşınıza çıkar. Bilgisayarı tüm virüslerden korumak, onların sisteme girişini önlemek, varsa mevcut virüsleri bulup engellemek ve temizlemek için antivirüs programları ihtiyaç duyulur.

Siber saldırı yoğunluğunun giderek arttığı günümüzde, cihazınızı virüslerden korumaya yarayan bu programları yüklemek faydalı olacaktır. Böylelikle bilgisayarınızın daha sağlıklı kalmasını ve kişisel verilerinizin kötü amaçlı kimselerin eline geçmediğinden emin olabilirsiniz. Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi zararlı siber etkilerden bu sayede korumuş olursunuz. Siber güvenliği sağlamış olursunuz.

Antivirüs Programı Kullanmak Neden Önemlidir?

Bilgisayarın güvenliği antivirüs kurulumu ile sağlanmalıdır. Bu güvenlik sağlanmadığı takdirde, bilgisayarınız özellikle internet bağlantılarınız aracılığıyla, virüs tehditlerine açık hale gelmiş olur. Bunun yanı sıra; USBler, harici harddiskler ve SD kartlar gibi, bilgisayara haricen bağlanan cihazlardan gelen virüslere de maruz kalabilirsiniz. Bir antivirüs programı bulunmayan cihazlar, dışardan gelebilecek virüslere karşı savunmasız kalacaktır.

Antivirüs Kullanmanın Önemi

Virüsler,  kendisiyle aynı adı taşıyan, vücudu tehdit eden küçük boyutlu, zararlı maddeler gibidir. Bu küçük boyutlu ve zararlı yazılımlar da bilgisayarınıza sızarak; verilerinizi ele geçirme, cihazınızın doğru çalışmasını engelleme ve bilgisayarınızda zararlı etkinliklerde bulunma gibi olumsuz durumlara sebep olabilir. Cihazınızda bazen onarılabilen küçük zararlara neden olurken, bazen de geri dönüşü olmayan büyük arızalara sebebiyet verebilir.

Antivirüs programları kullanmak, bilgisayarınızı ve verilerinizi güvence altına almanıza yardımcı olur. Bu sayede zararlı etkilerden arınmış bir bilgisayara sahip olabilir, kişisel verilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Cihazınızı uzun yıllar kullanarak, siber saldırılardan ve virüslerden arınmış bir internet kullanımını elde edebilirsiniz.

Antivirüs Yazılımını Nasıl Seçmeliyim?

  • Yazılımın güncel olması: Yazılımın güncel olması, en yeni virüsleri tespit etme ve engelleme yeteneğine sahip olmasını sağlar.
  • Performans: Yazılımın sisteminiz üzerinde yavaşlık yaratmaması ve arka planda çalışması önemlidir.
  • Kullanım kolaylığı: Yazılımın kullanımı kolay olmalı ve anlaşılır bir arayüze sahip olmalıdır.
  • Ekstra özellikler: Yazılımın, sadece virüsleri tespit etmeye yönelik değil, aynı zamanda internet güvenliği, e-posta güvenliği gibi ekstra özellikleri de içerebileceğini unutmayın.
  • Çeşitli kaynaklardan yazılım hakkında yorumları okuyun. Özellikle profesyonellerin ve kullanıcıların yazılım hakkındaki yorumlarını okuyun.
  • Ücretsiz veya ücretli yazılım arasından seçim yapın. Ücretsiz yazılımlar genellikle sınırlı özelliklere sahiptir ve ücretli yazılımlar daha etkili olabilir.

Bitdefender Antivirüs Programının Avantajları

Bitdefender, 2001 senesinden beri bilişim sistemiyle üretilmiş bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlarınız ile internette geçirdiğiniz vakti, en güvenlikli hale getirmeyi amaç edinen bir şirkettir. Bilgisayarınızı siber tehdit ve saldırılardan, yabancı ve zararlı yazılımlardan, virüslerden korumak için antivirüs programları üretir. Verilerinizi korumak ve siber güvenliğinizi sağlamak için çözüm önerileri sunar. Bu sayede daha güvenli ve keyifli bir internet teknolojisi deneyimi yaşamanıza katkı sağlamış olur.

Bitdefender’ın avantajlarından en önemlisi en iyi performans ve en iyi koruma alanında ödüllü bir antivirüs programı olmasıdır. Yeni nesil teknolojilerle üretilmiş olan bu program, tüm cihazlarınıza kolaylıkla uyum sağlar. Tam gizlilik korumasıyla, internet ortamlarındaki gizliliğinizi hızlı ve güvenli bir şekilde sağlayabilirsiniz. Kolay kullanımı sayesinde programı kullanırken zorluk yaşamadan, en üst düzeyde cihaz güvenliğine sahip olabilirsiniz.

Son derece yüksek güvenlik önlemleriyle üretilmiş olan Antivirüs nedir en iyi öğrenmenin yolu ücretsiz antivirüs avantajlarını deneyimlemeniz olacaktır . Kişisel çevrimiçi koruma kalkanı özelliğiyle, internet ortamlarında daima güvende olursunuz. Bilgisayar, telefon ve tablet gibi bütün cihazlar için üretilmiş tek bir ürün seçeneği ile aldığınız ürünün ayrıcalığını yaşarsınız.

Kurulum

Kolaylığı

  • Bitdefender Ücretsiz Antivirüs’ü yüklemek yalnızca bir dakikanızı alır ve yükleme işlemi tamamlandığında arka planda sessizce çalışarak sizi virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı olarak 7/24 korur.

Detaylı Bilgi
BİTDEFENDER

Wifi Ağı

Güvenliği

  • Tüm ağlara, hatta güvenli olmayan halka açık Wi-Fi ağlarına bile güvenle bağlanmanın yanı sıra ev Wi-Fi ağınızı kimin kullandığını görün ve tek tıklamayla ağınızdaki yetkisiz kişileri engelleyin.

Detaylı Bilgi
BİTDEFENDER

Fidye

Yazılımı Koruması

  • Bilgilerinizi koruma altına alabilirsiniz. Fotoğraflarınızın, dosyalarınızın ve belgelerinizin fidye yazılımı kullanan korsanların eline geçmesine izin vermeyin.

Detaylı Bilgi
BİTDEFENDER

Güvenlik

Katmanı

  • Güvenlik açıklarını bulmak için yazılım, dosya ve uygulamalarda kolayca otomatik akıllı taramalar gerçekleştirmenin yanı sıra şüpheli dosyaları bulutta analiz edebilir, tehdit uyarıları oluşturabilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi
BİTDEFENDER

En Uygun Antivirüs Programı

İnternet üzerinden antivirüs programı yükle seçeneği ile, böyle bir programı kolayca yükleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparak, bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak isterken virüslere kapı açabilme ihtimaliniz vardır. Güvenilir olmayan herhangi bir siteden program indirmek sağlıklı bir uygulama değildir. Rastgele yapılan bu indirmelerde, virüslerden koruyan bir program yerine, virüsü getiren bir program indirme ihtimaliniz yüksektir.

Bu sebeple, indirmelerinizi güvenilir sitelerden yapmalı ve doğru koruma programını seçtiğinizden emin olmalısınız. Bitdefender, siber güvenlik ve antivirüs programı alanında ödüllü ve güvenilir bir şirkettir. Deneme sürümü sayesinde bu güvenli platformu rahatlıkla tecrübe edebilirsiniz. Çevrimiçi ödemelerde size güvenli bir ortam sağlayan Bitdefender’ı, antivirüs nedir içerikleri dışında tüm teknolojik cihazlarınızı ve verilerinizi korumak için, güvenle tercih edebilirsiniz.

Antivirüs Programları Ne İşe Yarar?

Antivirüs programları, bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza yüklenen zararlı yazılımları (virüsler, casus yazılımlar, trojanlar vb.) bulup temizler veya engeller. Ayrıca, internet tarama sırasında bilgisayarınıza giren potansiyel olarak tehlikeli dosyaları veya siteleri tespit etmeye ve engellemeye yararlar.

Bitdefender Antivirüs Programı Nasıl Yüklenir?

Antivirüs programları genellikle indirip, cihazınızda birkaç adım izleyerek yükleyebilirsiniz. İndirme işlemi genellikle programın resmi web sitesinden yapılır ve yükleme adımları program tarafından kullanıcıya sunulur.

Bitdefender Antivirüs Programının Yüklenmesi Sonrası Nasıl Çalıştırılır?

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, genellikle programın masaüstünde veya başlangıç menüsünde bir kısayolu oluşur. Programı çalıştırmak için bu kısayolu tıklamanız yeterlidir. Ayrıca bazı programlarda arkaplan servis olarak çalışır, yani programı açmanıza gerek kalmaz ve otomatik olarak tarama yapar.

Antivirüs Programının Güncel Olması Nasıl Sağlanır?

Antivirüs programları genellikle otomatik olarak güncellemeleri indirir ve yükler, ancak bazı durumlarda kullanıcının bu işlemi manuel olarak yapması gerekir. Güncellemeler genellikle programın ayarlar bölümünden veya menüsünden yapılabilir.

Antivirüs Programının Etkili Olması İçin Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Programın zararlı yazılımlar konusunda güncel veritabanına sahip olması, Programın internet tarama sırasında dosya veya sitelere erken uyarı vermesi, Programın sistem kaynaklarını az kullanması, Programın kullanımı kolay olması Programın önceden yüklenmiş olan


İlgili İçerikler