fbpx
background
4 dakika

Güçlü Şifre Nedir? Güçlü Şifre Nasıl Olmalıdır?

Bitdefender Türkiye

31 Ekim 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
Güçlü Şifre Nedir? Güçlü Şifre Nasıl Olmalıdır?

İnternette web sitelerinin içeriklerine erişmek, uygulama kullanmak ve bankacılık işlemleri yapmak için şifreye ihtiyaç duyulur. Şifre her sisteme rahatlıkla girmenizi sağlasa da kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde olumsuz sonuçlar doğurur. Şifrenizi kötü niyetli kimseler ele geçirince tüm bilgilerinize ve kişisel verilerinize erişir.

Bilgi güvenliği sağlamak ve şifrenizi koruma altına almak için güçlü şifre kullanımına özen göstermelisiniz. Strong password ile siber saldırılar sonucunda şifrenin kırılması da zorlaşır.

Hesabınız önemli ya da önemsiz olsun fark etmez. Güçlü şifre ile tüm bilgilerin güvenliğini sağlarsınız. Hesaplarınıza girerken güçlü şifre oluşturduğunuz sürece virüs saldırıları ve siber saldırılara karşı korunaklı olursunuz.

·      İnternet sitesi şifreleri

·      Bankacılık şifreleri

·      Sosyal ağ şifreleri

·      Uygulama şifreleri

·      Telefon şifreleri

·      Akıllı cihaz şifreleri

·      E mail şifreleri

Her bir şifreniz diğerinden korunaklı olmalıdır. Özellikle mail adresinin şifreleri ele geçirildiğinde diğer şifrelere de erişim imkanı kolaylaşır. Güçlü şifrelerinde, şifre kırma teşebbüsleri başarısız olur. Özellikle şirket hesaplarında ticari sır ve bilgi güvenliği için güçlü şifre oluşturulmalıdır.

Güçlü Şifre Nasıl Olmalıdır?

Güçlü şifre nedir diye merak edenler bilmelidir ki tahmin etmesi zor ve kırılamayan şifrelerdir. Türkiye’de genelde çok fazla kullanılan bazı şifre tipleri vardır. Bu şifrelerin oluşturulma şekli ne kadar zorsa çözülmesi de o derece zordur.

1234 doğum tarihi ya da adınız, bulunduğunuz ilin plakası gibi şifre kombinasyonları kolayca tahmin edilen şifrelerdendir. Aklınıza güçlü şifre gelmiyorsa güçlü şifre oluşturma aracı kullanabilirsiniz. Güçlü şifre nedir diye merak edenler şifre oluşturma aracıyla zor şifreler elde edebilir. Bu sayede herhangi bir uygulamada kullandığınız şifreniz bile güvenli olur.

Kripto para cüzdan hesaplarınızda güçlü şifre oluşturma aracı avantaj sağlar. Kripto paralar cüzdan hesabında olan miktar hangi hesaptaysa o hesabın mülküdür. Dolayısıyla da saliseler içerisinde hesabınızdaki para başka bir hesaba aktarılabilir. Bunun takibi kolay olmayacağından bir anda mal varlığınız başka hesaplara transfer edilmiş olabilir.

Güçlü şifre nasıl oluşturulur bilirseniz ona göre önlemlerinizi alırsınız. Güçlü şifre oluşturamayacağınız hakkında tereddütleriniz varsa güçlü şifre oluşturma aracı kullanın. Aşağıdaki adımları takip ederek güçlü şifre oluşturmanız da mümkündür.

1.    Güçlü şifre oluştururken ad, soyad, doğum tarihi ve ilk plaka kodu gibi veriler çok tercih etmeyin. Kullanacaksınız da bunların mümkün olduğu kadar karmaşık sıralı olmasına dikkat edin.

2.    Kolayca bilinebilir ve tahmin edilen şifreler oluşturmamaya özen gösterin.

3.    Güçlü şifre nasıl oluşturulur diye düşünenler ilk olarak şifrelerini en uzun şekilde belirlemelidir. Şifreniz ne kadar uzunsa tahmin edilme olasılığı o kadar zor olacaktır. Tekrarlayan rakamlar bile olsa bu rakamların birkaç kez tekrarlanması şifrenizi uzatır. Dolayısı ile de şifrenin tahmin edilme olasılığı da düşer.

4.    Şifre belirlerken sadece rakam ya da harflerden oluşturmayın. Mümkün olduğunca rakam, büyük ve küçük harfleri kullanmaya özen gösterin.

5.    Rakam ve sayı kullanacaksınız bunları farklı kombinasyonlarda ve karışık olarak kullanın. Şifrenize ne kadar önem verirseniz kişisel güvenliği sağlamanız da o derece kolaydır.

6.    Büyük ve küçük harfler harf arasına serpiştirilen sayılar şifreyi daha zor ve kırılması güç yapar.

7.    Şifre oluştururken kombinasyonlarınıza karakter de ekleyebilirsiniz. Karakter eklemek şifrenin gücünü daha da artırır.

8.    Güçlü şifre; uzun, karmaşık ve farklı karakterlerde olursa kırılması zordur. O yüzden de mümkün olduğu kadar uzun ve karmaşık şifreler oluşturun.

9.    Doğum tarihleri ve özel günler şifreniz olacaksa bunların arasına harf ve karakter koymayı unutmayın. Aklınızda kalacak şekilde en uygun şifreyi oluşturun.

10. Şifre oluşturma aracı güvenilir ve şifre güvenliği sağlayan yazılımdır. Şifre oluşturma aracını kullanarak kendinize uygun unutmayacağınız şifre belirleyebilirsiniz.

Güçlü Şifre Özellikleri Nelerdir?

1.    Kırılması ve tahmin etmesi zor şifredir.

2.    Büyük ve küçük harf, sayı ve karakter içerir.

3.    Ardışık ilerlemeyen şifrelerdir.

4.    Basit kombinasyonlardan oluşmaz.

5.    Siber saldırılara karşı dayanıklıdır.

Güçlü şifre özellikleri nelerdir ve güçlü şifre oluşturma aracı hakkında ayrıntılı bilginiz olursa şifreleriniz güvenli olur. Güçlü şifre sayesinde özellikle kripto para hesabı ve kripto cüzdanı olanların siber saldırılardan etkilenmesi de zordur.


İlgili İçerikler