Dünyanın en büyük arama motoru Google’da çocuğunuza bir Google Hesabı açma konusunda adım atmak istiyorsanız bu konuda bir anne – baba olarak konuya doğrudan müdahale edebilirsiniz. Google’da Google Çocuk adına bir hesap olması için çocuğunuzun 13 yaşında küçük olması halinde bu işlemleri direkt olarak sizler yapabilirsiniz.
google-cocuk-hesabi-acma-ve-nedir
Son yıllarda gelişen teknoloji, çocukların eğlence aracı ya da keyifli vakit geçirecekleri şekilde eğlendikleri birer araç değil aynı zamanda ebeveynlerin de gerektiği takdirde iletişim kurmak adına kullandıkları bir araç oluyor. Hal böyle olunca cep telefonu kullanan çocuklarınıza 13 yaş altında ise onlara Google hesabı açarak zararlı içeriklere giriş yapmasını önleyecek şekilde Google algoritması ile onları tanıştırabilirsiniz.

Google Hesabı Faydaları

Eğer Google çocuk hesabı açarsanız, çocuğunuzu Family Link aracılığı sayesinde yönlendirebilirsiniz. İstediğiniz aramaları görüntüleyebilir ve onun nelere erişmesi gerektiği konusunda da kendisine yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede çocuklarınızın Google hesabıyla ilgili görmesini istediğiniz ya da istemediğiniz tüm içeriklere ait filtreleme konusunda da gerekli adımları atmış olabilirsiniz.

Benzer şekilde Google çocuk profili olarak Google TV’de bu düzenlemeleri yapabilir ya da Google hesabı açarken de çocuğunuza izin verdiğiniz ve gözetim altında tutacağınız şekilde de gerek Android cihazlarda gerekse de Chromebook’ta en kapsamlı şekilde yönetimi elinize almış olabilirsiniz.

Google Çocuk Hesabı Oluşturma Nasıl Yapılır?

Eğer sizlerde dijital çocuk hesabı açmayı istiyorsanız bunun için birçok yöntem deneyebilirsiniz. Bunun için var olan bir telefonda hesap açacaksanız eğer telefonda Ayarlar – Hesaplar – Hesap Ekle – Google seçerek devam edebilirsiniz. WiFi bağlı ise sistem güncellemeleri sonrasında verilerinizi senkronize edeceğiniz şekilde bir Google hesabında oturum açıp devam edebilirsiniz.

Bundan sonrasındaki adımlarda ise hem eski hem de yeni telefonlarda aynı adımlarla devam edecektir. Google hesabı oturum açma sayfasında yapacağınız işlemler hesap oluştur menüsü üzerinden Çocuğum için seçerek devam etmelisiniz.

Çocuğunuzun adını, soyadını, doğum tarihi ile cinsiyetini girerek devam edebilirsiniz. Eposta adresi oluşturma aşamasında da gerekli alanları doldurup güçlü bir parola tanımladıktan sonra tüm işlemleri yapmış olursunuz. Son adımda da Google hizmet şartlarını kabul ederek hesabı aktifleştirmiş ve çocuğunuzun telefonda da gerekli kısıtlamalara tabii olacak şekilde ayarlamış olabilirsiniz. Tüm bunların sayesinde Google sizlere güvenli bir ortam sunar ve fidye virüsü gibi saldırıları tetikleyen durumlar için de ön bir filtreleme sağlamış olur. Fidye virüsü (ransomware) ile ilgili detaylı bilgi almak için fidye virüsü (ransomware) nedir adlı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Google Çocuk Hesabı İle Neler Yapılır?

Telefonlarda kurulu olacak şekilde Google çocuk hesabı sayesinde birbirinden çok avantajlara sahip olan kişi doğrudan ebeveynler olur. Çünkü hesap kısıtlama gözükmeksizin hesap içerisinde istediğiniz pek çok şeyi doğrudan sizler yaparsınız. Bununla birlikte de istediğiniz her zaman çocuğunuzun hesap üzerinde neler yaptığına dair de direkt olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu konuda hem kapsamlı hem de detaylı bilgiyi vereceği gibi gerekli ön bilgi sahibi olacak kişi de doğrudan sizler olursunuz.

Çocuğunuzun farklı bir cihazda Google hesabına erişmeye çalışması halinde direkt olarak eposta yoluyla bildirim alacağınız gibi şifre değiştirmeye çalışması gibi işlemlerde de direkt olarak bilgilendirilirsiniz. Aile grubu içindeyken çocuğunuzun herhangi bir oyun, TV şovu ya da kitap satın alması gibi süreçleriyle ilgili gerekli yönlendirmeler size bağlı olabilir.

İstediğiniz her zaman bu konuda satın alımlarla alakalı olarak çocuğunuza telefonda aile grubu ya da önemli özellikler açarak istediğiniz gibi yönetim hakkını vermiş olabilirsiniz. Bununla beraber bir nevi internet dünyasının zararlı yanından da gerek akıllı telefonun tehlikeli yanlarından da çocuğunuzu korumuş olabilirsiniz.

Güvenilir bir şekilde mobil antivirüs koruması ile beraber denetim yapmak adına antivirüs kullanımının önemini de tablet ve akıllı telefonlarınızda aksatmamalısınız. Google çocuk e-posta sahibi olurken hem onu yöneten hem de bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapan bir ebeveyn olarak en iyi şekilde çocuklarınıza katkıyı bir ücretsiz antivirüs programımızı masaüstü ve dizüstü cihazlarınızda deneyerek koruma sağlayabileceğinizi unutmayınız.