Fidye virüsü (ransomware) nedir? sorusu herkesin günümüzde sıklıkla sorguladığı dijital bir siber saldırı türüdür. Fidye virüsü olarak bilinen ransomware internet dünyasının en tehlikeli siber saldırılarından biridir. Çünkü, fidye virüsü sanal dünyada gezinirken elinizde bulunan tüm verileri alarak her türlü amaçları için kullanabilecekleri verileri barındırır. Dolayısıyla bugünkü yazımızda fidye virüsü nedir, ne işe yarar, zararları nelerdir ve nasıl kaldırılır başlıklı konularını ele alacağız.

ransomware-fidye-virusu-nedir-nasil-kaldirilir

Fidye virüsü (Ransomware) Ne Anlama Gelir? ve Nasıl Kaldırılır?

Fidye virüsü olarak bilinen şantaj yazılımlar, son yıllarda bilgisayar, mobil telefonlar, tabletler başta olmak üzere pek çok cihazlar üzerinde kurulu yazılımlara bulaşan virüs türüdür. Bu virüs türü, bilişim sistemleri ile birlikte dosyalara erişim iznini kapatarak kullanıcılardan fidye talep eden, zararlı yazılım olarak bilinir.

Online ortamlarda hiç bilinmeyen herhangi bir dosyanın indirilmesi halinde ortaya çıkabilecek risk taşıyan fidye virüsü bugün birbirinden farklı nedenlerden dolayı bilgisayarınıza bulaşabilir. Şifreleme türleriyle beraber fidye virüsler, önemli dosyalarınıza erişim iznini engelleyerek erişim sorununu ortaya koyar. Bu durum karşısında ise virüsü üreten kişi ya da firmaların sizlerden belli bir meblağ karşılığında virüsün dosya erişimlerine getirdiği engeli kaldıracaklarını iddia ederler.

Hangi Yolla Fidye Virüsü Bulaşır?

Virüslerin bulaşması ile ilgili günümüzde pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ise email yöntemi ile gönderilen eklerde bulunan virüslerdir. Hiç fark edemeyeceğiniz nitelikte isimlerle beraber inandırıcı şekilde sizi kandırmak isteyen kişi ya da firmalar, bu virüsü ek dosyalarıyla saklarlar. Eposta içerisinde bulunan eki açtığınızda ise virüs bilgisayara, işletim sisteminizde dosya erişim engelli sağlayacak şekilde bulaşmış oluyor.

Günümüz şartlarında faydalanacağınız birbirinden farklı ücretsiz antivirüs programları bulunmaktadır. Bitdefender programıyla beraber fidye virüslerinden kendinizi koruyabilir, benzer şekilde ücretli fidye yazılımlarından sizi koruyacak virüs programlarını da karşılaştırarak sizlere en uygun programı bulabilirsiniz.

Virüsün bulaştığı bilgisayarlarda bir tür gasp ya da tehdit ile para teklifinde bulunan virüs sahipleri tarafından temel amaç, sizin cihazınıza saldırı yaparak önemli verilerinize tekrar ulaşmanız için diskte depo edilen tüm verileri şifrelerler. Bu şekilde fidye talebi görüntülenen ekranda ödeyeceğiniz tutarlar karşısında geri dosyalara erişim hakkı tanıyacağını iddia ederler.

Fidye yazılımının diğer adı da ransomware olarak bilinir. Ransomware, mağdur olan kişinin bilgisayarında şifreleme yolu ile bilgisayarı, içindeki verileri kilitleyerek uzun uğraşlar içerisinde açamamanıza neden olur. Bu virüsten cihazlarınızı korumak için BitDefender antivirüs programını deneyimleyebilirsiniz.

Her yazılımdan bilgisayarınızı korumak ve genel bir çözüm bulmak mümkündür. Bu konuda da doğru güvenlik yazılımı için tercih edilebilir olan fidye yazılımlarına karşı Bitdefender Internet Security programı bilgisayarlarınızı tehdit etmek isteyen davetsiz misafirlere karşı oldukça güvenlik açıkları kapatacak nitelikte yardımcı olur.

İnternet Ortamı İçin Antivirüs Program Önerisi Hangisidir?

İnternette çok daha rahat gezinmek ve verilerinizi tehlikeye atacak nitelikte sorun yaşamamak için siz de online koruma antivirüs programı olarak güvenlik yamalarıyla birlikte kendini geliştiren doğru bir programdan faydalanabilirsiniz. Fidye yazılımı gibi kilitleyen, şifreli fidye yazılımı yaparak bilgisayarın temel işlevlerin çalışmasını önleyen bu yazılımdan kendinizi korumayabilirsiniz.

Son dönemlerde artan çeşitli fidye yazılımlarından dolayı bu konuda internet koruması için antivirüs programı olarak Bitdefender programı ile beraber bilgisayar kullanıcılarına yönelik virüs taramasını sağlamış olursunuz.

İnternette güvenlik yazılımı olarak en iyi koruma sağlayan Bitdefender ile siz de hem bilgisayarı hem de internet ortamınızın daha güvenli olmasını sağlayabilirsiniz. En iyi performansı yakalama noktasında da piyasadaki pek çok virüs programına göre en iyilerinden biri olan Bitdefender sayesinde Windows PC’lerde internet tehdidine karşı kendinizi korumuş olacaksınız.

Windows işletim sisteminin olduğu bilgisayarlarda çok rahat bir şekilde program yükleyebilir, internet üzerinden istediğiniz gibi erişim desteğinden faydalanabilirsiniz. Olası tüm soru ve sorunlarınızda ise internet sitesi olarak Bitdefender sitesinde tüm istediğiniz şekilde bilgilere ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz bu virüs programı hakkında pek çok şeye ulaşabilir ve virüs veri tabanını güncellemesi sayesinde detaylı bir kontrol için de sizlere her zaman yardımcı olacaktır.

 

Fidye Virüsü (Ransomware) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fidye virüsü nedir?

Fidye virüsü ya da yazılımı, bilgisayarınızı kilitleyebilen, verilerinizi şifreleyebilen bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Bu yazılım cihazları ele geçirdikten sonra saldırganlar, verilerdeki şifrenin kaldırılması için fidye talep ediyor. Birçok yöntemle bulaşabilen fidye yazılımı en çok oltalama e-postalarıyla kurbanlarını avlıyor.

Fidye virüsü nasıl ortaya çıkar?

Kötü amaçlı yazılım, birkaç farklı yoldan cihazlara bulaşabilir. Ardından, tüm işletim sistemini ya da dosyaları tek tek şifreler. Cihaz üzerindeki verilere erişimin sağlanaması ve dosyaların şifreli hale gelmesi, fidye yazılımının bulaştığını gösterir. Sonrasında ise kurbandan şifreleri kaldırmak için fidye istenir. Kullanıcılara, şifre çözme anahtarını alabilmeleri için nasıl ödeme yapabilecekleri gösterilir. İstenen fidyenin maliyeti birkaç yüz dolardan binlerce dolara hatta milyonlara kadar çıkabilir.

Fidye virüsünü kim hazırlar? Hedef kitleleri kimlerdir?

Saldırganlar, herkesi hedef alabilir. Güvenlik zafiyetinin daha çok olduğu KOBİ’leri ve çok sayıda dosya paylaşımı yapan üniversiteleri hedef alabilir. Verilerini kurtarmak için fidyeyi ödeme olasılığı daha fazla olabilecek bazı kuruluşlar da hedeftir. Örneğin devlet kurumları, tıbbı tesisler ve hassas verilere sahip olan kuruluşlar bu tür bir saldırı haberini sessiz tutmak için ödeme yapmaya daha istekli olabilir.

Cihazımda (mobil veya dizüstü - masaüstü) fidye virüsü olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Cihazınızda fidye virüsü olup olmadığını anlamanın en basit yöntemlerinden biri veri kullanımında ani artışlardır. Birdenbire açılan pop-up reklamlar, bildirimler veya istenmeyen sistem uyarıları alıyorsanız bu da bir virüs tehdidi olduğunu gösterebilir. Özellikle Android cihazlarda veya jailbreak yapılmış iPhone’larda ve iPad’lerde istenmeyen uygulamalar görülmesi de bir fidye virüsünün habercisi olabilir.

Fidye virüsünü nasıl karantinaya alabilirim?

Karantina, bir bilgisayardaki virüslü dosyaları izole etmek için virüsten ve kötü amaçlı yazılımdan koruma amaçlı kullanılan bir tekniktir. Fidye virüsünü karantinaya almanın bir yolu belirli bir antivirüs programı kullanmaktır. Bu yazılım tarafından tanımlanan dosyalar, virüsler ve solucanlar ile virüs bulaşmış sistem dosyalarını içerebilir.

Fidye virüsünü nasıl temizleyebilirim?

Fidye virüsünü temizlemek için öncelikle internet bağlantınızı kesmelisiniz. Hem sanal hem de fiziksel tüm bağlantıları kaldırmanız gerekiyor. Kullandığınız güvenlik yazılımınızla bir virüs taraması da yapılmalı. Tehlikeli dosya bulunursa, bu dosyaları silebilir veya karantinaya alabilirsiniz. Aynı zamanda cihazınıza verilerinizi şifreleyen bir fidye yazılımı bulaştığında, verilere yeniden erişim sağlayabilmek için uygun bir şifre çözme aracından faydalanabilirsiniz. Tüm tehditlerden kurtulduktan sonra eğer varsa en son aldığınız yedeklemenizi geri yükleyin.

Fidye virüsünden nasıl korunabilirim?

Fidye virüsünden korunmak için baştan önlem almak çok önemlidir. Önlem almak, virüs bulaştıktan sonra temizlemekten daha iyidir. Korunmak için doğru güvenlik yazılımı çok önemlidir. Aralıklı gerçekleştirilen güvenlik açığı taramaları, cihazınıza izinsiz girenleri fark etmenize yardımcı olabilir.

Bireyler için fidye virüsüne karşı önerileriniz nelerdir?

Güvenmediğiniz uzantılara tıklamamaya özen gösterin. Güvenilmeyen bir kaynaktan kişisel bilgi isteyen bir arama veya e-posta alırsanız, cevap vermeyin. Cihazınızdaki uygulamaları ve işletim sisteminizi her zaman güncel tutun. Herkese açık Wi-Fi ağlarında VPN kullanmaya özen gösterin.

Kurumsal firmalar için fidye virüsüne karşı önerileriniz nelerdir?

Çalışanlarınızı siber güvenlik ve fidye virüsüne karşı korunmayla ilgili eğitin. Güvenli uygulamalar ve yanıtlar, uyarı işaretleri hakkında çalışan eğitimiyle eşleştirilmiş güçlü bir güvenlik programı, fidye virüsüne karşı korunmanıza yardımcı olur. Tüm verileriniz için bir veri yedekleme ve kurtarma planı oluşturun. Özellikle hassas verilerinize olası bir fidye yazılımı saldırısı durumunda erişebilmek için verileri ayrı bir cihazda çevrim dışı olarak saklayın.

    Daha Fazla Bilgi İçin Formu Doldurun!