fbpx
background
4 dakika

SİBER GÜVENLİK NEDİR? VERİ GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR?

Bitdefender Türkiye

18 Mart 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
SİBER GÜVENLİK NEDİR? VERİ GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR?

Siber güvenlik, teknolojinin ve ağ sistemlerinin oldukça gelişmiş olduğu günümüzde, bireyi ve toplumu bu sanal ortamın zararlı etkilerinden korumayı amaçlayan bir güvenlik sistemidir. Kötü amaçlı yazılımlar, virüsler, hacker saldırıları gibi çeşitli şekillerde kendini gösterebilen bu zararlar, internet kullanıcılarını olumsuz etkilemektedir.

siber-guvenlik

Yaşanan reel hayatın yanı sıra, internet ve teknoloji sayesinde gelişen sanal âlem, bireyin hayatının önemli bir parçasını oluşturmaya başlamıştır. Haliyle bu sanal ortamlarda bireyin güvenli bir şekilde var olabilmesi için, bulunduğu sanal dünyayı güvenli bir hale getirmesi gerekir. Bilişim sistem altyapısı olan bütün ortamlarda, siber saldırılara, virüslere ve internet tehditlerine karşı korunmak ancak bu şekilde mümkündür.

 

Yazı İçeriği

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik, ağ ve bilişim alt yapılı bütün teknolojilerde var olan koruma sistemine verilen addır. Bireylerin yaşamında olduğu gibi; devletler, kamu kuruluşları, şirketler gibi birçok alanda da, internet teknolojileri hızla yaygınlaşmaktadır. Bu sebeple, reel hayatta yaşanabilecek olumsuzluklardan korunmaya benzer bir şekilde, sanal hayatta da bu güvenliği sağlama ihtiyacı doğmaktadır.

siber-guvenlik-ne-demek

Bu zararlı etkilerden korunma durumu, siber güvenlik ile mümkündür. İnternet üzerinde her bir veri iz bırakır ve korunmasız olan veriler saldırı altında kalabilme riskiyle karşı karşıyadır. Birey ve kurum bahsi geçen sanal ortamlar üzerinde, kişisel bilgilerini korumaya almak ister. Bu amaçla kurumlar genellikle bir siber güvenlik uzmanı ile çalışmayı doğru bulur.

Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Veriler, kurumların ve bireylerin, sanal ortamlarda sahip oldukları bilgiler bütünüdür. Bu bilgiler, sahip olunan en önemli varlıkların başında gelmektedir. Bunların çalınması, izinsiz ve zarar verici biçimde kullanılması, olumsuz etkilere maruz bırakılması gibi konular, internet kullanıcısını zor duruma sokabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına siber güvenlik konusunda bilinçlenmekte yarar vardır.

veri-guvenligi-bilgi

Doğru ve güvenilir bir yöntemle, kişisel verilerinizi rahatlıkla koruyabilirsiniz. Bu konuda güvenilir olan bir şirketle çalışabilir, antivirüs programlarından yardım alabilirsiniz. İnternetten gelecek zararlara dair bilinçlenmek adına, alanında uzman kişilerden eğitim almanızda fayda vardır. Bu sayede yaşanabilecek olumsuz durumlardan kaçınmış ve güvenli bir internet kullanımına erişmiş olursunuz.

Antivirüs Programı Nedir?

 

Siber Güvenlik Bilinci

İnternet teknolojileri günden güne gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişmelerle beraber, yeni nesiller tamamen akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve sosyal medya ortamlarının içerisinde yetişmektedir. Bireylerin internet ve sosyal medya platformları üzerinde bu kadar görünür olmasıyla, verilerinin güvenceye alınması daha da önemli hale gelmektedir. Çünkü internet kullanımının bilinçsizce olması, bireyin zararına olacaktır.

siber-guvenlik-bilinci

Bireyleri, siber güvenlik eğitimi ile internetin zararlı etkilerinden korumak mümkündür. Aynı konu kurumlar için de geçerlidir. Kurum çalışanlarına bu eğitimin verilmesi, kurumun internetten gelebilecek zararlardan korunması için önemlidir. Bu eğitimi verecek kişiler, bu alanda uzman olan kişilerdir. Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur diye soranlar, alanla ilgili eğitim programlarını inceleyebilirler.

Neden Siber Güvenlik?

Siber güvenliğin birincil amacı, bireyin ve kurumların verilerini internet mecralarında güvence altına almaktır. Son derece önemli olan bu konu hakkında bilinçsiz olmak, birçok zararı beraberinde getirebilir. Kötü emelleri olan bir yabancının ağ üzerinden bilgisayarınıza sızarak, verilerinizi ele geçirmesi gibi olumsuz durumlar yaşanabilir.

Şifre, telefon numarası ya da başka önemli bilgiler gibi pek çok veriniz tehdit altında olabilir. Sizi ya da şirketinizi finansal zarara uğratabilir ya da web sitesi, sosyal medya gibi ortamlarda olumsuz yayınlar yapılabilir. Terör faaliyetleri ve politik eylemler için verilerinize erişim sağlanabilir. Bu örneklerin her biri, siber saldırıdır ve ancak iyi bir siber güvenlik politikası ile korunabilir.

siber-guvenlik-onemi

 

Siber Güvenlik Şirketleri

İnternet üzerinde varlığını sürdürmekte olan herkesin, siber tehditlere karşı bilinçli olması ve tedbir alması önemlidir. Bu sayede daha güvenli bir internet kullanımı sağlanabilir. Ağ üzerinden gelebilecek tehditlere karşı, verilerinizi korumaya ve interneti güvenle kullanmaya yardımcı olan bazı şirketler mevcuttur. Bu şirketler aracılığıyla, sanal dünyadan gelebilecek tehditler kolaylıkla engellenebilir.

Siber güvenlik şirketlerinden biri olan Bitdefender, bütün bu tehditlere karşı sizi korumak için kurulmuştur. Antivirüs yazılımları ve siber güvenlik çözümleriyle sizin, sevdiklerinizin, işinizin, kurumunuzun ve kısacası internette var olduğunuz her mecranın güvenliğini sağlar. İnternetin yanı sıra, kullanmakta olduğunuz teknolojik cihazların da virüs tehdidinden korunmasına yardımcı olur.

Dünya Genelindeki Güvenlik Çözümlerinin %38’inde Bitdefender İmzası Bulunuyor.


İlgili İçerikler