background

MALWARE NEDİR? MALWARE NE ANLAMA GELİR?

Bitdefender Türkiye

17 Mart 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
MALWARE NEDİR? MALWARE NE ANLAMA GELİR?

Malware Nedir?
Aktif bilgisayar kullanıcılarının en sık sorduğu sorulardan birisi malware nedir oluyor. Aslında bunun sebebi şu sıralar dolaşımda olan bilgisayar virüsü türlerinin artış göstermesidir. Pek çok farklı yöntemle insanların cihazlarına sızarak bilgilerine erişen, farklı sistem ayarlarını kendi başına yapan, daha fazla zarar vermek için dosyalara zarar veren, alternatif reklamlar gösteren ya da tamamen sistemi ele geçiren virüslere rastlanabiliyor. Bunların bir türü ise aynı zamanda Scumware olarak da bilinen Malware oluyor.

Bulaşma türü çok farklı yöntemlerle mümkün olsa da genellikle istemsiz bir biçimde elde edilen bir dosyadan, ziyaret edilen bir web sitesinden ya da izin verilen bir korsan yazılımdan alınıyor. Sonrasında ise sistem özelliklerinden özel ayarlarınıza kadar her şeyi kontrolü altına alabilecek bir canavarla bilgisayarınızı kullanmaya devam ediyorsunuz. Çoğu zaman bu tarz virüsler herhangi bir belirti göstermeden arka planda çalışıyor. Çünkü malware nasıl bulaşır sorusunun cevabını bilmeyen insanlar genellikle bu virüsün bulaşıp bulaşmadığını da fark edemeyebiliyorlar.

Çoğunluğunda asıl amaç bilgi toplamak, kullanıcı alışkanlıklarını analiz etmek, veri işlemek ve verileri ele geçirmek olduğundan bu virüsün var olduğunu bilmek kullanıcının önlem alması olarak nitelendirilebilir. Virüsü piyasaya süren yazılımcılar ise bunu bildikleri için her zaman daha profesyonel bir çizgide ilerliyorlar. Tabii ki güncel veritabanıyla Bitdefender kullanmak hem bu tarz virüslerden hem de internetteki tehlikelerden korunmanız için yardımcı olabiliyor.

Yazı İçeriği

Malware Nasıl Bulaşır?

Malware nasıl temizlenir diyen birisinin muhtemelen bilgisayarına kötücül yazılım bulaşmıştır. Bu sorunun çözümü için sunulan pek çok uygulamaya ve programa rastlanabilir. Ancak öncesinde bunun nasıl bulaştığını bilmek gerekir. Çünkü tekrardan aynı sorunu yaşamamak ve aynı zamanda buna dair önlemler almak istiyorsanız ilk önceliğiniz bu olmalıdır. Eğer temizlemek istediğiniz kötücül yazılım bir malware ise bulaşma yöntemleri çoğunlukla bir dosya içerisine yerleştirilmiş zararlı kod kopyalarıdır.

malware-ne-anlama-gelir

Bunu lisanslı ya da güvenilir olmayan bir program indirirken, warez içerik indirirken, telif hakkı saklı olan bir içeriği indirirken bilgisayarınızda açabilir, farkında olmadan da yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bir fotoğraftan videoya, ses dosyasından bir belgeye kadar her dosya formatının içerisinde barınabilen kötücül yazılımlardan korunmanın birkaç yolundan birisi güvenilir olmayan kaynaklardan dosya edinmemektir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz tüm dosyaların taranması, güvenli bir internet bağlantısına sahip olmanız ve belli aralıklarla kontroller yapmanız risk faktörünü düşürebilir.

Bunun için ücretsiz antivirüs yazılımı kullanabilir ve böylece korumanızı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz sürüm tüm özelliklerden faydalandığınız bir deneme sürecini kapsar. Dolayısıyla malware ve diğer bilgisayar virüslerine karşı tam koruma sağlayarak ne kadar güvende olduğunuzu hissedebilir, sonrasında da lisans alımıyla güvenliğinizi sürdürülebilir kılabilirsiniz. Alacağınız önlemler arasında tarama yapabileceğiniz, tehdit bulunduğunda temizleme işlemini başlatabileceğiniz, tüm dosyalarınızı zararlı yazılım ve adreslere karşı koruyabilecek bir program olması önemli bir kıstastır.

Malware Neden Zararlıdır?

Malware nedir sorusunun yanıtında da verdiğimiz cevapların ne kadar çeşitli bir kullanım alanı olduğunu gösterdiği aşikâr. Dolayısıyla zararlı ve kötücül yazılımların en önemli standardı karşı taraftaki kullanıcıların izni olmadan çeşitli problemler yaşamasını sağlamaktır. Ancak bu zararlı yazılımın üretim amacı ve üreticisinin taleplerine göre değişiklik gösterebilir. Sizin internetteki aktivitelerinizi kayıt altına alarak çeşitli şirketlerle data olarak paylaşması mümkün olabildiği gibi sizin özel verilerinizi ele geçirerek fidye yazılımı olarak sizden para tara talep edilmesini sağlayabilir.
• İstenmeyen reklamlar gösterilmesi
• Yüklemediğiniz programların çalıştırılması
• Ziyaret etmediğiniz web sitelerini ziyaret etmeniz
• Kullanım alışkanlıklarınızın toplanması
• Kullanıcı verilerinizin çalınması, depolanması, satılması vb
• Sistem ayarlarınızın izniniz dışında kontrol edilmesi
• Donanımlarınıza erişilmesi, yazılımsal olarak kontrolünüz dışında işlemler yapılabilmesi
• Kazanç elde etmek için bilgisayarınızı bir zombi gibi kullanması

Tüm bu seçenekler malware nasıl temizlenir sorusunun neden bu kadar önemli olduğunu daha iyi anlamamıza olanak tanıyabilir. En tehlikeli kötücül yazılımlar arasında yer alması pek çok farklı amaçla kullanılabilmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla insanların bu virüsten korunması için bazı standartları uygulaması gerek. Hiçbir program kullanmadan, güvenlik önlemi almadan, bilinçsiz bir kullanım sergileyerek yapılacak olan bilgisayar kullanımlarında sonuç her zaman hüsran olabilir.

Malware Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Eğer bilgisayarınızı ve dolayısıyla bilgilerinizi korumak istiyorsanız bunun için en önemli kıstaslardan birisi önlem almaktır. Bitdefender Total Security ise size bu imkânı tanıyan bir alternatiftir. Özellikle ücretsiz olarak deneyebileceğiniz bir ürün olmasından dolayı 30 günlük test sürecini tam sürüm olarak değerlendirebilirsiniz. Bu size net bir biçimde bilgisayarınızı korumak için neler yapabileceğinizi gösteren bir süreç olacaktır. İnternette gezindiğiniz sitelerin güvenilirliğini tarayan, dilerseniz ebeveyn kontrolü ile daha güvenli bir web ağı oluşturabileceğiniz pek çok özelliğe sahip.

Yine internet sitelerinden karşınıza çıkacak olan tehditlere karşı önlem almanız, ağ tehditlerinden korunmanız, zararlı yazılım olan Malware ve diğer virüslere karşı korumanızın %100 olması için güncel bir veritabanına bağlıdır. Her zaman için destek şansı sunması ise güvenliğinizi bir üst standarda taşıyan etkenlerin başında geliyor. Haliyle endişeleriniz arasında malware nasıl bulaşır varsa bunu aşmanız için tek başına yeterli olacaktır.

Güncel olarak her kötücül yazılım için virüs demek doğru bir tanım olmayabilir. Ancak her geçen gün yeni çıkan kötü niyetli yazılımlar insanların güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalmasını sağlıyor. Dolayısıyla her virüs bir kötücül yazılım olarak tanımlanabilir. Yani totalini kapsayan bu terim aynı zamanda sahip olacağınız tüm risklere karşı koruma sağlayacak bir yazılıma sahip olmanız gerektiğini anlamak için yeterlidir. Yalnızca çeşitli virüslere ve birkaç ağ güvenlik protokolüne sahip bir yazılım kullanmak sizi internet okyanusunda korumaya yetmeyebilir. Tam teşekküllü bir virüs yazılımı tercih etmeniz malware nedir sorusuyla hiç karşılaşmamanızı sağlayabilir.

Malware Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Malware nasıl temizlenir konusuna dönecek olursak kişisel olarak yapabileceğiniz herhangi bir şey yok. Yani manuel olarak müdahale şansınızın olacağı bir temizlik işleminden söz edemeyiz. Çünkü bu tarz kötücül yazılımlar parçalara ayrılarak bilgisayarın hemen hemen tüm önemli katmanlarına sıçrarlar. Zaten amaç daha fazla dosyaya bulaşarak tam kontrolü sağlamayı kapsar. Bu yüzden henüz bulaşmamışken ya da bulaştıktan hemen sonra bir tarama yapılması gerekir.

Temizlik için bir diğer önemli unsur ise buna gerek dahi kalmamasıdır. Eğer güçlü bir antivirüs programına ve güncel veritabanına sahipseniz bu konularda endişe duymanıza gerek kalmaz. Çünkü güncel veritabanı sayesinde bu programın hem ağ üzerinde hem de indirilen içeriklerde maksimum hassasiyetle çalışacağından emin olabilirsiniz. Hem 7 gün 24 saat boyunca koruma altında olabilir hem de destek hizmetiyle her an güvence altında hissedebilirsiniz.

Kritik verileriniz olmasa bile gizli olması gereken kişisel verilerinizi korumak sizin için önemli olmalıdır. Bu yüzden kurumsal şirketler kadar bireysel kullanıcılara da malware nasıl bulaşır noktasında destek olmak gerekiyor. Ücretsiz olarak deneyebileceğiniz Bitdefender sayesinde bilgisayarınızı, verilerinizi ve internet deneyiminizi güvence altına alabilirsiniz. Yani kendinizi güvende tutmanın yolu bir noktada buradan geçiyor.


Keşfet Önerilen İçerikler

Bizi Takip Et! Sosyal Medya


İlgili İçerikler

Yıl Sonuna Özel Tüm Bireysel Ürünlerde Geçerli %5 İndirim Kuponu: BTDFNDR5