background
4 dakika

FreeDos nedir ve neden kullanılır ?

Bitdefender Türkiye

13 Haziran 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
FreeDos nedir ve neden kullanılır ?

Bilgisayarlar belli bir işletim sistemi ile çalışır. İşletim sistemi kurulmadan, driver ve çeşitli programları yüklemeden işlevsel olarak kullanmanız mümkün değildir. Sadece boş bir makineye sahip olmuş olursunuz. İşletim sistemi kurulmadan Word dosyası üzerinden yazı yazamaz ya da Excel dosyası üzerinden diğer işlerinizi yapamazsınız. En basit oyunları bile oynamak için bilgisayarınızda işletim sisteminin, sürücü ve oyun programının kurulu olması gerekir. Artan bilgisayar fiyatları ve başka sebeplerden ötürü artık çok sayıda freedos bilgisayar satışı yapılıyor.

İşletim sistemi lisanslı olmayan ya da hiç işletim sistemi olmayan bilgisayarlara freedos adı verilir. Bilgisayar alırken genelde işletim sistemleri fiyat etiketlerinde bile yazılı olur. Windows 8, Windows 10 gibi çok sayıda işletim sistemi vardır. Bilgisayar satın almak için sanal ya da fiziki mağaza gezdiğinizde işletim sistemi bölümünde freedos yazıyorsa bu bilgisayarda herhangi bir işletim sisteminin kurulu olmadığı demektir. Yani alacağınız bilgisayar sadece bir makineden ibarettir. Onun diğer bilgisayarlar gibi kullanılabilmesi için işletim sistemine ihtiyacı vardır. Bilgisayar bilginize ya da bir bilene işletim sistemi kurdurabilirseniz bu bilgisayarları almanızda sakınca yoktur. O yüzden bilgisayar alırken bu konuya mutlaka dikkat edin.

Bilgisayar satışı ve işletim sistemi satışı ayrıdır. Mağazalar kullanıcılara kolaylık olması açısından lisanslı bu sistemleri bilgisayara kurarak müşterilerine satar. Hem bilgisayarın satışı hem de işletim sisteminin satışı yapılmış olur. Aslına bakılırsa satıcı açısından avantaj olsa da alıcı açısından pek de bir avantaj olduğu söylenemez. Çünkü satıcı, işletim sisteminin fiyatını bilgisayarın fiyatına ekleyerek satışını yapar.

Peki, freedos işletim sistemi neden kullanılır ve avantajları var mıdır? Freedos bilgisayarlarda işletim sistemi kurulu olmadığından işletim sistemi kurulu olanlara göre daha uygundur. İşletim sistemi için ayrıca lisanslı uygulamalar ve programlar kullanmak zaman ve ekstra maliyet gerektireceğinden bu bilgisayarların fiyatı daha düşüktür. Lisans ücreti ödenmesine gerek kalmaz. Freedos bilgisayarları kullanmak için öncelikle bir işletim sistemi kurmanız gerekir. İşletim sistemi olmadan bu bilgisayarları kullanmanız mümkün değildir. Örneğin; bilgisayarınız hangi işletim sistemlerini kaldırabiliyorsa ona göre – Windows 8 ya da Windows 10 gibi – uygun olanı kurup kullanabilirsiniz.

Diz üstü bilgisayar kategorisinde son zamanlarda çok fazla freedos bilgisayarlar satılıyor. Çünkü bilgisayar fiyatları her geçen gün artıyor. Aslında işletim sisteminin olmaması kurulmayacağı anlamına gelmez. Eğer bilgisayardan anlıyorsanız ve gerekli CD ya da USB formatında kurulum verileri elinizde varsa kendiniz da bilgisayara işletim sistemi kurabilirsiniz. Fazla zamanınızı almayacak işlemlerdendir.

FreeDos Neden Kullanılır?

Bunun çok fazla sebebi olmakla birlikte ilk ve en önemli sebebi, bilgisayar fiyatlarında yaptığı değişimdir. Artık kullanıcılar eskisi gibi Windows işletim sistemine lisans ücreti vermeyi düşünmüyor çünkü lisans ücretleri zaman içerisinde artış gösteriyor. Bilgisayara ayrı lisans ücretine ayrı para ödeyip maliyeti artırmak yerine biraz bilgisayardan anlıyorsa işletim sistemi kurulumunu kendisi yapmayı tercih ediyor. Böylece aradaki farkı antivirüs programları ya da farklı donanımlar için kullanabiliyor.

Windows dışında farklı işletim sistemleri de vardır. Linux gibi farklı işletim sistemleri kullanmak isteyenler de artık freedos bilgisayar kullanıyor. Linux işletim sistemi Windows gibi yüksek ücretli olmayıp neredeyse tüm bilgisayarlar ile uyumludur.

Freedos bilgisayarların bu kadar avantajını saydıktan sonra dezavantajından da bahsetmek gerekir. Eğer alacağınız bilgisayarın kurulumunu yaparken lisanslı program kullanılmaz ise bilgisayarınız virüslere ve siber saldırılara karşı korunmasız olur. Bu konudaki güvenlik açığını kapatmak için de korsan program kullanmak yerine lisanslı program ile bilgisayarınızı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Ücretsiz virüs programı da vardır ancak daha güvenli bir sisteme sahip olmak için ücretli olanları da tercih edebilirsiniz.

FreeDos İşletim Sistemi

Freedos bilgisayarlar satın aldıysanız ilk olarak format atmanız gerekir. Daha sonra ise elinizdeki verilerle işletim sistemini yüklemelisiniz. İşletim sisteminin yüklemesi tamamlandıktan sonra driver yükleyerek bilgisayarınızı uygun programlar yükleyecek hale getirebilirsiniz. Driver sonrasında Word, Excel vb. gibi çok sayıda programlar ve oyunlar yüklenebilir. Yalnız yükleme yaparken güvenlik açığını önlemek adına antivirüs programları ya da güvenlik yazılımları kullanmalısınız. Bunun için bitdefender.com adresinden çeşitli virüs ve güvenlik programlarını temine edebilirsiniz.


İlgili İçerikler

Yıl Sonuna Özel Tüm Bireysel Ürünlerde Geçerli %5 İndirim Kuponu: BTDFNDR5