Bilgisayar korsanlarının web kameranızın kontrolünü ele geçirmesini engelleme söz konusu olduğunda, uygulamanın ayrıcalıklarını iptal etme, cihazın dahili kamerasını devre dışı bırakma veya örtme gibi çözümler çok pratik değildir. İşte bu aşamada Bitdefender Video ve Ses Koruması devreye giriyor. Hassas verileri kullanarak gasp girişimlerini önlemek için Web Kamerası Koruması özelliğimiz, kameranıza erişmeye çalışan uygulamaları izliyor ve bilinmeyen uygulamaları engelliyor.

 

Güvenli ve güvenilen uygulamaların otomatik olarak aygıt web kamerasına erişmesine izin verilir.

Bir güvenlik önlemi olarak, Otomatik Pilot özelliği etkin olsa bile güvenilir olmayan bir uygulama kameranıza her erişmeye çalıştığında bir bildirim alırsınız ve onu engelleyebilir veya izin verebilirsiniz.


Web Kamerası Korumasını etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

  1. Bitdefender arayüzünün sol tarafındaki Gizlilik’i tıklayın.
  2. Video ve Ses Koruması bölmesinde Ayarlar’ı tıklatın.
  3. Web Kamerası sekmesine erişin. Web Kamerası Korumasını etkinleştirmek için Açma/Kapama düğmesini kullanın.

Ayarlara erişmek için Video ve Ses Koruması bölmesinde Ayarlar’ı tıklatın. Buradan şunları yapabilirsiniz:

  • Web kamerasına tüm erişimi engelleyin

Hiçbir uygulamanın web kameranıza erişmesine izin verilmez.

  • Tarayıcıların web kamerasına erişimini engelleyin

Internet Explorer ve Microsoft Edge dışında hiçbir web tarayıcısının web kameranıza erişmesine izin verilmez.
NOT: Windows Mağazası uygulamaları yordamının tek bir işlemde çalıştırılması nedeniyle, Internet Explorer ve Microsoft Edge, Bitdefender tarafından web tarayıcıları olarak algılanamaz ve bu nedenle bu ayarın dışında bırakılır.

  • Uygulama web kamerası erişimini Bitdefender kullanıcılarının seçimine göre ayarlama

Çoğu Bitdefender kullanıcısı popüler bir uygulamayı zararsız olarak görürse, web kamerasına erişimi otomatik olarak İzin Ver olarak ayarlanır. Popüler bir uygulama birçok kullanıcı tarafından tehlikeli kabul edilirse, erişimi otomatik olarak Engellendi olarak ayarlanır.
NOT: Otopilot özelliği etkin olsa bile, yüklü uygulamalarınızdan birinin Bitdefender kullanıcılarının çoğunluğu tarafından engellenmiş olarak listelendiği her seferde bilgilendirileceksiniz.

  • İzin verilen uygulamalar web kamerasına bağlandığında bildirim almayı seçin

Otopilot özelliği etkin olsa bile, izin verilen bir uygulama web kameranıza her eriştiğinde size bildirilir.

Ne yazık ki, web kameraları söz konusu olduğunda, güvenlik daha ekonomik yönlere odaklanmayı tercih eden bazı üreticiler tarafından genellikle göz ardı edilir. Bu, kullanıcıların cihazlarına erişmek isteyen bilgisayar korsanları için kolay hedefler haline gelebilir ve tehlikeli durumlara yol açabilir. Web kameranızı bilgisayar korsanlarına karşı korumak için şunları yapmalısınız:

  • Asla varsayılan ayarları kullanmayın. Cihazınızı yükledikten sonra şifreleri ve diğer ayarları değiştirdiğinizden emin olun.
  • Ürün yazılımını daima güncel tutun.
  • Web kameranızı koruyabilecek yeterli bir güvenlik çözümü kullanın.