fbpx
background
4 dakika

BİLGİSAYARIMI NASIL HIZLANDIRABİLİRİM?

Bitdefender Türkiye

17 Mart 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
BİLGİSAYARIMI NASIL HIZLANDIRABİLİRİM?

Bilgisayarların performansını olumsuz etkileyen çok farklı etmenler bulunuyor. Bilgisayardaki gereksiz programlar olması, bilgisayarın virüsler ve zararlı yazılımlara bağlı olması ve havaların ısınması gibi birçok durum bilgisayarın yavaşlamasına yol açıyor.   Bilgisayarda çok ısınma olması da genel performansın olumsuz etkilenesine yol açıyor.  Bilgisayarınız yavaşlamaya başladığında performans düşüşlerine karşı çözüm bulunuyor. Bilgisayar hızlandırma işlemleri kolaylıkla bilgisayarınızdaki performans  düşüklüğünü ortadan kaldırabilirsiniz.

Bilgisayarınız yazılımsal ya da teknik bazı problemler sebebiyle performans bozulmalarında canınızı sıkmanıza gerek yok.  Kolaylıklara etkili bilgisayar hızlandırma yöntemleri ile bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz. Bilgisayarlar virüse bağlı yavaşlarsa hızlandırmak için öncelikle mevcut antivirüs programları ile zararlı yazılımlardan kurtulmalı ve daha sonra bilgisayarınızı hızlandıracak işlemler yapmalısınız.

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar hızlandırma için öncelikle sistemde yer alan virüsleri ve zararlı yazılımları ortadan kaldırmanız gerekiyor. Bir bilgisayar ve tablette ne kadar fazla virüs varsa o kadar yavaşlama ortaya çıkar. Gereksiz olarak bilgisayarda bulunan başlangıç uygulamaları da bilgisayarınızı oldukça yavaşlatır. Bilgisayarınızda arama bölümüne “msconfig” yazdıktan sonra başlatma seçeneğine tıkladıktan sonra tüm uygulamaları kapatabilir ve bu sayede bilgisayarın çalışma hızını arttırabilirsiniz.

Bilgisayarınızın disk yoğunluğu da performansı olumsuz etkileyen durumlar arasında yer alıyor. Bu yüzden disk temizleme de bilgisayar hızlandırma konusunda büyük kolaylıklar sağlayacaktır.  Gereksiz dosyalardan kurtularak kolayca bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Denetim masası üzerinden program ekle ya da kaldır bölümünden kullanmadığınız ve ne olduğunu bilmediğiniz programları bilgisayarınızdan uzaklaştırarak daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

En etkili bilgisayar hızlandırma tekniklerinden biri de system 32 dosyasını yönetici olarak çalıştırmak olacaktır.  Bu sayede bilgisayarınızdaki tüm dosyalarda bulunan tüm sorunları taratabilirsiniz ve bir bozuk dosya varsa hemen giderilebilir. Bozuk dosyalar bilgisayarın yavaşlamasına yol açabilir.

Bilgisayar Hızlandırma Programları İşe Yarar mı?

Yavaş çalışma performansı olan bilgisayarların bu sorununu ortadan kaldırmak için bilgisayar hızlandırma programları çok tercih ediliyor.  En çok kullanılan ve pratik bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında bu programlar bulunuyor. Bu programlar temel olarak bilgisayarınızda bulunan çöp dosyaları silerek arka planda yer alan RAM’i olumsuz etkileyen programlarını ortadan kaldırır.

Bilgisayar hızlandırma programları kısa vadede işe yarasa da uzun vadede sistem kaynağını tüketmeye başlayabilir.  Bu programlarda temizleme işlemini manuel olarak yaparsanız  daha etkili ve güvenli bir şekilde bilgisayarınızdaki dosyaları temizleyerek bilgisayarlarınızı hızlandırmayı başarabilirsiniz.

SSD ile Bilgisayar Hızlandırma

HDD ve SDD diskler bilgisayarınızdaki okuma ve yazma işlemlerini gerçekleştirir.  Bu disklerde yer alan teknik özellikler birbirinden farklıdır. SSD diskler HDD disklere göre daha yeni bir teknolojidir.   HDD diskler okuma ve yazma konusunda başarılı olsa da SSD diskler hız ve performans açısından çok daha işlevseldir.

SSD disk kullanırsanız bilgisayarınızda dosyalar çok daha hızlı şekilde okunabilir ve yazılabilir. Böylece bilgisayarınızın hızı çok daha görülür şekilde artar.  SSD harddisk olan bilgisayarları açarken hız daha yüksek olur. Bunlar oyun oynarken yükleme ekran süresini düşürür, dosya aktarımını hızlandırır ve çoklu görevleri takılma olmadan gerçekleştirir.

Bilgisayarda Isınmanın Performansa Etkisi

Bilgisayarlar ısınırsa sistem normalden çok daha yavaş çalışmaya başlayacaktır.  Bilgisayar ısındıkça sistem kendini korumak ve aşırı ısınmanın önüne geçmek için işlemci güç kullanımını da düşürür. Bu yüzden de işlemci tam performansla çalışmadığı için yaptığınız tüm işlemler daha yavaş olmaya başlar.

İşlemcilerin kullanma durumu ısınmayla yakından alakalıdır. Bilgisayarınızda ısınma şikayetlerini ortadan kaldırdığınızda bilgisayarınızda yavaşlatma şikayetlerini kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Laptop neden yavaş çalışıyor?

  • Laptopunuzun yavaş çalışmasının birçok nedeni olabilir. Bilgisayarınızın diskinde yer kalmamış olabilir, uygulamalarınızda çakışma olabilir veya laptopunuzda virüs olabilir.

Windows 10 bilgisayar nasıl hızlandırılır?

  • Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızda yavaşlık var ise Bitdefender Total Security ürünündeki OneClick Optimizer modülü ile tarama gerçekleştirebilir ve sisteminizin yavaşlama nedenini öğrenerek müdahalede bulunabilirsiniz.

Bilgisayarım çok yavaş nasıl hızlandırabilirim?

  • Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız depolama alanınızdaki gereksiz uygulama ve dosyaları silerek bilgisayarınızın depolama alanında yer açabilir ve virüslere karşı bilgisayarınızı Bitdefender ile tarayarak virüslerin neden olabileceği yavaşlamalardan kurtulabilirsiniz.

İlgili İçerikler