background
5 dakika

Uçtan Uca Şifreleme Nedir ?

Bitdefender Türkiye

30 Haziran 2022

Fırsat Tüm cihazlarınızı yavaşlatmadan korayan lider antivirüs programını ücretsiz deneyin!
Ücretsiz Antivirüs sayfamızdan cihazınıza uygun ürün seçimi yapabilirsiniz.
Uçtan Uca Şifreleme Nedir ?

Uçtan uca şifreleme nedir rehberi ile internet kullanımınızı kişisel verilerinizin korunmasına karşın gerçekleşecek siber saldırılardan koruyun. İnternet kullanımı kolaylık sağlasa da bilgilerimizi, konuşmalarımızı ve kişisel verilerimizi siber saldırılara açık hale getirir. Bu saldırıları engellemek ve mesajlaşma ile konuşmalarımızın gizliliğini sağlamak için farklı yöntemler denenmiştir. Çok farklı cihazlarda uygulanması mümkün olan şifreleme yöntemleri sayesinde tarafların karşılıklı konuşması belirli bir gizlilik içerisinde yürütülür. Dünya’da çok sayıda kullanıcısı olan Whatsapp ve Zoom gibi iletişim uygulamaları da uçtan uca şifreleme yöntemleri ile konuşmaları güvence altına alır. Sadece konuşmalar değil kişiler arasında gönderilen ticari sır, özel veriler, fotoğraflar, içerikler, banka şifreleri ve kredi kartı bilgileri gibi çok sayıda bilgi de korunmuş olur. Aksi takdirde bireylerin kişisel verileri rahatlıkla ele geçirilebilir. Sosyal ağ sağlayıcıları ya da uygulama şirketleri uçtan uca şifreleme yöntemi desteği sağlayarak uygulamalarının çok daha fazla kişi tarafından kullanılması için uğraşır.

Peki, gizliliği sağlamakla kalmayıp kişisel verilerin ve mesajların korunmasına da yardımcı olan uçtan uca şifreleme nedir? Mesaj gönderilen cihaz ile alıcı cihaz arasında çözülebilecek şekilde mesajların şifrelenmesi yöntemine uçtan uca şifreleme denir. Uçtan uca şifreleme yönteminde gönderilen mesajlar alıcı kişilere şifreli biçimde gider. Sadece alıcı ve gönderici cihazlarda şifre çözümlenir. Ara sunucular şifrelenmiş bu mesajları göremez. Bu da mesajlaşmada güvenliğin artırılmasına imkan sağlar. Yani sadece uç noktalarda bulunan kullanıcıların konuşmaları okumasına fırsat veren bir sistemdir.

Özellikle e postalar ve sohbet uygulamalarında bilgiler üçüncü bir tarafça saklanır ve depolanır. Saklanıp depolanan bu verilerin siber saldırılarla hacklenmesi mümkündür. Dünyaca ünlü hacker gruplarını duymuşsunuzdur. Bu gruplar genelde ünlü ya da karanlık kişilerin, devlet görevlilerinin e postalarını hackler ve inandırıcılık açısından da bir kısmını sosyal platformlarda paylaşır. E posta ya da sohbet ağlarında uçtan uca şifreleme yöntemi kullanılsa bile ele geçirme problemi görülebilir. Mesajlaşma yoluna müdahale edilmeye çalışıldığında sistem mesajı bozar ve bilgilere erişilemez. Ancak burada diğer bir problem ise üçüncü bir kişi tarafından yani sağlayıcı tarafından verilerin depolanıp saklanmasıdır. Hacklenme işlemi aslında bu depolanma nedeni ile meydana gelir.

Uçtan Uca Şifrelemenin Avantajları Nelerdir?

Uçtan uca şifreleme yönteminin en büyük avantajı gönderilen verilerin alıcı dışındaki hiç kimse tarafından görülememesidir. Yani gönderilen mesajı diğer sunucuların ya da siber saldırılarla başkalarının görmesi mümkün değildir. Alıcı ile gönderici arasında üst düzey iletişim gizliliği sağlanır.

Uçtan uca şifrelemede mesajı görme dışında mesajlara ve konuşmalara müdahale de mümkün değildir. Alıcıya gönderilen mesaj farklı sunucuların müdahalesi ya da başka bir yöntemle değiştirilemez. Bu şifreleme sisteminde eğer mesaja dışarıdan müdahale edilmeye yani mesaj bozulmaya çalışılırsa o zaman mesaj bozulur. Sonuç olarak dışarıdan müdahale etmek isteyen kişi yine mesajı görememiş olur. Bu şifreleme yönteminde mesaj metnini değiştirmek mümkün değildir. Ağ yöneticileri ve internet sağlayıcıları ne bu şifrelere ne de şifre anahtarlarına müdahale edebilir.

Uçtan Uca Şifreleme Neleri Koruyamaz?

Uçtan uca şifreleme dünyası oldukça büyük bir alan olsa da bu alanın koruyamadığı bazı durumlar vardır. Aslında koruyamamak değil de gizliliği sürdüremediği yerler vardır. Uçtan uca şifreleme metodu sayesinde alıcı ve gönderici arasındaki mesaj okunamasa da alıcı ve göndericinin kimler olduğu, gönderme günü ile gönderme saati bilinebilir. En çok karşılaşılan güvenlik zafiyeti ise konuşan taraflardan birinin cihazıdır. Konuşanlardan birinin cihazında uçtan uca şifrelemeyi devre dışı bırakacak bir sistem ya da güvenlik açığı var olabilir. Bu durumda uçtan uca şifreleme yöntemi ile sağlanılan konuşma güvenlik açısından yetersiz kalır.

ÜCRETSİZ ANTİVİRÜS

Bazı yazılım ya da uygulamalar ile başkasının cihazına girilip mesajlar okunabilir veya o kişi göndermiş gibi başkalarına mesaj atılabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve mesajlaşma ya da konuşmalarınızın güvenliğinin sağlanması için mutlaka kullandığınız cihazlara şifre koyun. Siz dışında başka bir kişi cihaza dışarıdan bir şey yüklemek ya da bilgilerinizi ele geçirmek istediğinde parola, cihazınıza girilmesine izin vermeyecektir.

Sayılanların dışında siber saldırılar ve güvenlik açığı kaynaklı ifşaların önüne geçmek için cihazlarınızı sürekli olarak güncelleyin. Bunun dışında bir de antivirüs yazılımı ile tüm cihazlarınızı koruyun. Böylece özel mesajlarınız, bilgileriniz ve fotoğraflarınız kötü niyetli kişilerin eline geçmemiş olur. Bitdefender ürünleri web sitesinden daha ayrıntılı ve güvenli bilgiler edinmek için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.


Keşfet Önerilen İçerikler

Bizi Takip Et! Sosyal Medya


İlgili İçerikler

Yıl Sonuna Özel Tüm Bireysel Ürünlerde Geçerli %5 İndirim Kuponu: BTDFNDR5