Bu makalemizde kurumsal antivirüs çözümlerimizde relay dağıtıcısının nasıl çalıştığını ve neden relay dağıtıcıya ihtiyacımız olduğunu bulabilirsiniz.


Relay dağıtıcısı, Bitdefender Gravityzone yüklü bir sistem üzerinde belirtilen bir makineden diğer makinelere update ve Gravityzone panelinden gönderilen komutların ulaşmasını sağlayan bir dağıtıcıdır. Bu dağıtıcıya özellikle internet bant genişliği düşük olan sistemlerde ihtiyaç duyulmaktadır.

  1. Dağıtıcı olmasını istediğimiz makineye kurulum yaparken görselde belirtilen kurulum paketinde “Relay” modülünü de seçiyoruz.
    Relay dağıtıcısı nasıl çalışır? Neden Relay dağıtıcıya ihtiyacımız olur?
  2. Bu alanda ise policy içerisinden “Communication” sekmesinden dağıtıcı olmasını istediğimiz makineyi seçiyoruz. Birden fazla relay oluşturulabilir ve istenirse aralarında sıralama yapılabilir. Örnek olarak öncelikli olarak updateleri 192.168.2.56 makinesinden sorgula, eğer ulaşım sağlayamazsam 192.168.2.57 makinesinden sorgula, bunlara da ulaşım sağlayamazsan updatelerini buluttan sorgula.
    Relay dağıtıcısı nasıl çalışır? Neden Relay dağıtıcıya ihtiyacımız olur?
  3. Bu göselde ise Relay modülü yüklü bilgisayarlardaki siyah ok işaretine değinmek isterim. Bu siyah ok, bu bilgisayarın dağıtıcı olduğu bilgisini içerir.
    Relay dağıtıcısı nasıl çalışır? Neden Relay dağıtıcıya ihtiyacımız olur?

Not: Dağıtıcı olan (Relay) makinenin server işletim sistemine sahip olması gerekmemektedir. Server işletim sistemlerini de dağıtıcı olarak ekleyebiliriz ama böyle bir gereklilik yoktur.