Dijital ayak izi nedir? İnternet kullanıcılarının güvenliklerini direkt olarak ilgilendiren dijital ayak izleri, nasıl kaldırılır? Gerekli tedbirler alınmadığında zararlı mıdır?
İçinde bulunduğumuz dönemde internet kullanımı adeta zorunlu hale gelmiştir. Birçok işlemin internet üzerinden yapılması büyük kolaylık sağlıyor. Ancak siz tercih etmeseniz dahi, bazı işlemler sadece internet üzerinden yapılabiliyor. Bu durum önemli avantajların yanında, önemli riskleri de barındırıyor. Dijital ayak izi de bahsedilen risklerden birisi ve son derece önemli.

Dijital Ayak İzi Nedir?

Dijital ayak izi; internet kullanımı sırasında arkanızda bıraktığınız izlerdir. Sosyal medya kullanımından ziyaret ettiğiniz sitelere, yaptığınız alışverişlerden aklınıza gelen bütün işlemler, bu kapsamda değerlendirilir. Eğer yazılım ve bilişim konusuna uzak biriyseniz, burada bahsedilenler size biraz garip gelebilir. Ancak dijital ayak izi, dönemimizin gerçeklerinden birisi.
Öncelikle gerekli tedbirleri almadığınızda, internet üzerinden yapmış olduğunuz hemen her işlemin arkanızda izler bırakmasına neden olursunuz. Bu izleri kendi içinde ikiye ayırmak mümkündür; aktif ve pasif ayak izleri.
A.   Aktif Ayak İzleri
Kullanıcıların bilerek ve isteyerek bıraktıkları izlerdir. Örneğin; sosyal medya platformlarında fotoğraf paylaşmak, birine mail atmak veya blog yayınlamak. Bunlar ve benzeri işlemlerde, kullanıcılar bilerek ve isteyerek kendileri ile ilgili bilgileri internet ortamına aktarır. Böylece dijital ayak izi bırakılmış olunur.
B.   Pasif Ayak İzleri
Pasif ayak izleri ise kullanıcıların bilmeyerek internette bıraktıkları izlerdir. Herhangi bir internet sitesini ziyaret etmek, reklamlara tıklamak ve benzeri işlemlerin bu kapsamda oldukları söylenebilir.

Dijital Ayak İzi Nasıl Kullanılır?

Dijital ayak izlerinin farklı şekillerde kullanılması mümkündür. Bu noktada ilgili izlerin kimin kullanacağı öne çıkar. Öncelikle bırakılan aktif ayak izleri; işverenler, aileniz ve arkadaşlarınız tarafından görülebilir. Buradan çıkarılacak olan izlenim, pozitif olursa sizin için bir problem olmadığı söylenebilir. Ancak negatif bir izlenim çıkar ise sizin kariyerinizi etkileyebilir.
Aktif ayak izlerinin kaldırılması veya gizlenmesi basittir. Ancak pasif olan ayak izleri için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Aslında dijital ayak izi nedir sorusunun cevabının önemli kısmı, pasif olanla ilgilidir.
Pasif olarak bırakmış olduğunuz ayak izleri, sürekli farklı reklamlara maruz kalmanıza neden olabilir. Vermiş olduğunuz kimlik bilgileriniz, üçüncü şahıslara geçebilir ve bu da sizin güvenliğiniz için ciddi bir tehdit demektir. Kısacası bu türde kötü senaryoların yaşanması gündeme gelebilir. Bahsedilen türden olumsuzlukları engellemek için dijital ayak izi silme işleminin yapılması son derece önemlidir. Eğer düzenli olarak silme yapılmaz veya dijital ayak izi temizleme noktasında bir önlem alınmazsa sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Dijital Ayak İzi Zararlı Mıdır?

Günümüzde sık sık gündeme gelen bu konuyla ilgili merak edilen sorulardan birisi de dijital ayak izi zararlı mı şeklindeki sorudur. Öncelikle kimsenin arkasında farkında olmadan iz bırakmak istemeyeceği bir gerçektir. Bırakılan izlerin farklı amaçlarla kullanılması söz konusudur. Bazen bunlar zararlı olurken, bazen de zararsız hatta yararlı olabilir. Kişisel bilgilerinizin veya size dair farklı bilgilerin üçüncü kişilere geçmesini kimse istemeyecektir.

Dijital Ayak İzi Nasıl Silinir/Temizlenir?

Dijital ayak izlerinin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması için düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Dijital ayak izi silme için kullanılacak en etkili yöntem virüs programı kullanmaktır. Kullanacağınız kaliteli bir yazılım ile bu sorundan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Bitdefender, bu noktada beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Dijital ayak izi temizleme ve internet kullanımınıza dair diğer sorunları çözme konusunda oldukça başarılıdır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve Bitdefender kullanmaya başlamak için ücretsiz antivirüs programımızı deneyebilirsiniz. Ayrıca dijital ayak izlerinizin zararlı amaçlarla kullanılmaması için fidye virüsü ile ilgili Bitdefender’in rehberi olan fidye virüsü nedir başlıklı makalesine göz atabilirsiniz.
Dijital Ayak İzi Nedir?