Fidye virüsü 2000li yıllarda baskın olarak ortaya çıkmasıyla birlikte teknoloji kullanıcılarının korkulu hali oldu. Virüsün diğer virüslerden daha büyük zararlar verebilme olasılığı hem kişisel hem de firma kullanıcılarını olumsuz etkilemektedir. Virüs hakkında genel bir bilginin olmamasıysa fidye virüsü nedir, fidye virüsü temizleme gibi seçeneklerin araştırılmasına sebep oluyor.

Fidye Virüsü Nedir? Ransomware Virüsü Korunma Yöntemleri

fidye-virusu-nedir-koruma-ve-cozum

Virüslerin teknolojik aletlerin ortaya çıkmasıyla birlikte kötü yazılımcılar tarafından sistemlere erişebilmek ve olumsuz etki yaratmak amacıyla üretildiği bilinmektedir. Her virüsün bulaştığı alete göre yarattığı etki değişmektedir. Fidye virüs, bir diğer adıyla Ransomware virüs, diğer virüslerden farklılaşmaktadır. Yarattığı etkiler sadece bilgi kaybıyla sınırlı olmadığı gibi maddi zararları da oldukça büyüktür.

1- Fidye Virüs Nedir? Neden Fidye Virüs Deniliyor?

Aslında fidye virüsünün çalışma mantığını anlamak bu virüsün adlandırılma sebebini net bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Fidye virüsü, kötü yazılımcılar tarafından bilgisayar, telefon ya da giyilebilir teknolojik aletlere bulaştırılan kötü yazılımlar bulunuyor. Bu yazılımlar sonucunda kişisel araçların tamamı ya da belirli dosyaların kullanımı şifreleniyor. Yazılımcı, virüsü ortadan kaldırabilmek amacıyla kişilerden bir miktar fidye talebinde bulunuyor.

2- Fidye Virüsü Nasıl Bulaşır?

Sadece fidye virüs değil diğer virüslerinde bulaşma yöntemi aslında benzerdir. Kullanıcı kişilerin virüs bulaşma yollarını bilmemesi ve dikkatsiz kullanım neticesinde bilgisayarlarına virüsün bulaştığı görülmektedir. Fidye yani ransomware virüsü ilk olarak kişilerin e-mail yoluyla karşılaşabileceği bir türdür. Bilinmeyen ya da güvenilir marka adlarıyla yollanan virüslerin ek kısmında gelen dosyaların indirilmesiyle virüs kolaylıkla bilgisayara sızabilir.

İkinci bir bulaşma yöntemi ise sahte siteler olmaktadır. Normal sitelerin birebir aynısı olarak kopyalanan bu sitelere girilip işlem yapıldığı takdirde kötü yazılımcıların bilgisayarınıza sızması çok kolaylaşır. Truva atı misali bilgisayarınızda siz gündelik işlemlerinizi yaparken arkadan dosyaları çoktan şifrelemeye başlamıştır. Kısa sürede fidye virüs yazılımına dair ödeme yapmanız gerektiği notuyla karşılaşabilirsiniz.

Son olarak flaş bellekler yani USB kullanımı fidye virüsü yayılımı için uygun ortamı sunar. Özellikle ikinci el, kullanılmış bir USB kullanmanız bilgisayar ve tabletleriniz için ciddi bir risk taşımaktadır. Kapalı ve sıfır kullanışmış flaş bellekler tercih etmeniz virüsten korunmak için yöntemler arasında sayılabilmektedir.

3- Fidye Virüsü Yapımı: Fidye Virüs Türleri Nelerdir?

Her ne kadar adını en geniş 2000li yıllar itibari ile duyursa da fidye virüs biraz daha geçmişe dayanmaktadır. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren genel hedefi fidye almak olduğundan bu kategori altında toplandığı bilinir. Fakat ufak bir inceleme yaptığınızda birden fazla fidye virüs çeşitleri ile karşılaşabilirsiniz. Çeşitleri arasında:

• Reveton,
• CyrptoLocker,
• TorrentLocker,
• CyrptoWall,
• Fusob en bilinenleri arasındadır.

Bilgisayarınızda fark ettiğiniz andan itibaren kısa sürede fidye virüsünden dosya kurtarma işlemlerini araştırarak hareket etmeniz gerekiyor

4- Ransomware Virüsü Temizleme Mümkün mü?

Her gün saatlerce kullanılan ve hatta işletmelerin çoğu zaman çok kritik bilgilerini içeren bilgisayarlara virüsün bulaşması elbette istenen bir durum değildir. Ancak bir şekilde bilgisayarınızda dosyalamalar ve özellikle ‘fidye ödeme’ ile alakalı bildiri alıyorsanız harekete geçmeniz gerekiyor. Kötü yazılımcının fidye virüsü yönlendirmesine göre fidye virüs çözümü araştırabilirsiniz. Her ne kadar çok gelişmiş kodlar olmasa da bu virüsten en azından korunmak mümkündür. Çözümleri de yazılımcıya göre bulunmaktadır.

5- Fidye Virüsünden Nasıl Kurtulabilirim? Fidye Virüsü Çözümü 2021

Fidye virüsü çözümü için en güvenilir yöntem öncelikle bir virüs koruma sistemi sahibi olmaktır. Bitdefender gibi güvenilir ve virüsleri kısa sürede saptayan programlar gerek bilgisayarınızı gerekse telefonunuzu koruyacaktır. Virüsün bulaşma olasılıklarını en aza indirmeniz çözümlerin en sağlıklı ve başında gelen adımları arasında bulunmaktadır. Dosyalar dahil bilgisayarın temel işlemlerini kontrol ettirmeye dikkat etmelisiniz.

Eğer bilgisayarınıza bulaşmış bir virüs bulunuyorsa ve temel bilgisayar işlemlerine erişebiliyorsanız virüs programını çalıştırmayı deneyin. Eğer izin verilmiyorsa ve kısıtlı dosyalar sadece şifrelendiyse özellikle bilgisayar yazılımınızın bulunduğu şirketle irtibat haline geçin. Sizlere verilen yönergeleri takip ederek fidye virüs koruması sağlayabilirsiniz. Her ihtimale karşı dosyalarınızı bulut sistemine yedeklemeniz de ciddi anlamda kurtarıcı olacaktır.

6- Fidyeyi Ödersem Virüsten Kurtulur muyum?

Kullanıcıların en son çare fidyeyi ödeyerek virüsten kurtulma olasılıkları bulunuyor. Ancak bu aşamada dikkatli olmak da fayda var. Ödemeler çeşitli kripto paraları, emtialar üzerinden gerçekleşiyor. Ancak ödeme yaptığınız anda fidye virüs sayesinde oluşturulmuş şifrelerin ortadan kaldırılacağına dair bir garanti yoktur. Fidye virüsü ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Fidye Virüsü Nedir ve Nasıl Kaldırılır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

7- Sonuç

Her bireysel ve kurumsal bir kullanıcının fidye virüsü ile karşılaşma riski bulunmaktadır. Bu sebeple, fidye virüsü ile karşılaşmadan önce önlemini almak mümkündür. Sizler de bu imkandan yararlanmak için şimdi bireysel ücretsiz antivirüs yazılımları veya kurumsal antivirüs yazılımlarını ücretsiz bir şekilde deneyimleyin ve fidye virüsünden korunmak için ilk adımı atın!